73% dzieci czytałoby więcej, gdyby trafiło na książki, jakie lubi

8 grudnia 2014

dzieci-czytalyby-wiecej
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Scholastic na dzieciach w wieku od 6 do 17 lat aż 73 % z nich twierdzi, że czytałoby więcej, gdyby znalazło książki, jakie lubi.

Sięgając po daną pozycję, dzieci zwracają głównie uwagę na to, czy książka je rozśmieszy (70 %). Ważnym czynnikiem jest również to, czy opowiadana historia pozwala na rozbudzenie wyobraźni (54 %). Niemal połowa (48%) dzieci świadomie wybiera fikcję literacką. Z kolei 43 % nieletnich wybiera książki, które czegoś ich nauczą.

Co ciekawe, różne grupy wiekowe poszukują w literaturze czegoś innego. Według raportu dzieci w wieku od 6 do 8 lat preferują książki, których bohaterowie wyglądają podobnie do nich, dzieci w wieku od 9 do 11 lat lubią, kiedy w fabule pojawia się zagadka lub problem do rozwiązania, nastolatki w wieku od 12 do 14 szukają książek ze sprytnymi, silnymi lub odważnymi bohaterami, zaś osoby od 15 do 17 roku życia wybierają te pozycje literackie, które pozwalają im na ucieczkę od rzeczywistości.

Powyższe dane są częścią większego raportu na temat stanu czytania rodzin i dzieci, który pojawi się w pełnej wersji w styczniu 2015 roku. Badanie przeprowadzono między 29 sierpnia a 10 września 2014 na 1026 rodzinach posiadających dzieci w wieku od 6 do 17 lat.

Na zdjęciu: 9-letni chłopiec czyta swojemu młodszemu bratu „Grę Endera”.

[er]
fot. Sean Dreilinger

Tematy: , ,

Kategoria: newsy