banner ad

Odkryto niepublikowany, wczesny utwór Raymonda Chandlera. To libretto operowe

9 grudnia 2014

libretto-chandlera
Okazuje się, że autor kojarzony z kryminałami i postacią detektywa Philipa Marlowe?a pisał też inne rzeczy, nawet takie, o które zupełnie byśmy go nie posądzali. Pisarka Kim Cooper odkryła w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie niepublikowane libretto do komediowej opery autorstwa Raymonda Chandlera.

Krótki, 48-stronicowy tekst nosi tytuł „The Princess and the Pedlar” (z ang. „Księżniczka i domokrążca”). Został napisany do muzyki przyjaciela Chandlera, Juliusa Pascala. W bibliotece libretto zarejestrowane zostało 29 sierpnia 1917 roku, co unieważnia tezę, jakoby Chandler zaczął pisać dopiero po roku 1931, kiedy to został zwolniony z Dabney Oil Syndicate ze względu na alkohol, romanse z pracownicami i liczne absencje. Według „The Guardian” tekst jest dowcipny i ciekawy dla badaczy twórczości Chandlera. Autor jakby zapowiadał w nim swą „kryminalną” karierę, wkładając w usta jednego z bohaterów, garbusa Gorboyne’a, piosenkę o kryminalistach.

Kim Cooper znalazła libretto niedługo po tym, jak napisała powieść detektywistyczną „The Kept Girl”, w której Chandler występuje jako główny bohater. Teraz chciałaby wystawić operę z muzyką Juliana Pascala i librettem autora „Długiego pożegnania”. Paul Sand, aktor, który miałby zagrać w przedstawieniu, mówi: „Uważam, że libretto jest inteligentne i uroczo satyryczne, z cudownymi przebłyskami sensownego pisarza, którym Chandler potem się stał”. Na wystawienie opery nie ma jednak zgody spadkobierców. „To jest dość wczesna praca, niereprezentatywna dla twórczości Chandlera. Tak, to jest oczywiście ciekawostka, ale dla nas nic poza tym” ? czytamy w ich oświadczeniu. Kim Cooper odpowiada: „To dziwne, że zupełnie nie mają ochoty podzielić się librettem ze światem i że wierzą, że to tylko ciekawostka, która nie wnosi nic innego. Jako fanka Chandlera chciałabym to poznać”. Pisarka zbiera podpisy pod petycją mającą zachęcić spadkobierców do zmiany zdania.

[aw]
źródło: The Guardian

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy