31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znani pisarze i branża książki oferują unikatowe przedmioty i inne atrakcje

29 stycznia 2023

W niedzielę, 29 stycznia, w Polsce i w 25 innych państwach odbywa się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zbiórkę pieniędzy na walkę z sepsą zaangażowało się 120 tysięcy wolontariuszy. Oprócz kwest organizowane są również aukcje, na których można wylicytować najróżniejsze przedmioty. W akcję zaangażowali się również znani pisarze, wydawcy i księgarze. Co oferują?

Celem tegorocznego finału jest zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Po raz pierwszy w historii Orkiestry zakupione urządzenia posłużą nie określonej grupie wiekowej pacjentów, ale wszystkim, którzy tego sprzętu będą potrzebować.

„Problem jest ogromny, ale wiemy, że poradzimy sobie z nim, a na pewno go zminimalizujemy, jeżeli będziemy zbierali podobne pieniądze. Ten problem da się rozwiązać, jeśli kupimy bardzo dobre urządzenia – urządzenia, których brak w Polsce, ale które są na świecie, które pomagają, aby ten problem usunąć. A problemem tym jest sepsa, (…) z którą trzeba natychmiast się rozprawić poprzez laboratoria mikrobiologiczne, które są w szpitalach, tam, gdzie są przeprowadzane operacje, gdzie są oddziały operacyjne. Bardzo szybkie działanie w stosunku do pacjenta, u którego jest podejrzenie sepsy po prostu ratuje mu życie” – mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

„Sepsa to nie jest bakteria, sepsa to jest zespół objawów, który bardzo często prowadzi w dramatyczny i szybki sposób do zgonu. Dane Światowej Organizacji Zdrowia mówią, że co piąty zgon na świecie, 20% ludzi, które umiera, umiera z powodu sepsy. To wielki ogólnoświatowy killer. Podstawową sprawą jest wczesne rozpoznanie, dysponowanie najnowszymi metodami diagnostycznymi i szybkie wdrożenie leczenia. Każda godzina jest na wagę złota, każda godzina oznacza uratowanie czyjegoś życia. Idziemy na wojnę, idziemy na wojnę z wielkim zabójcą” – dodaje Bohdan Maruszewski, członek zarządu Fundacji WOŚP.

Oprócz tradycyjnej kwesty ulicznej cel Finału WOŚP wspierać można przez rozmaite kanały elektroniczne. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat gra razem z Allegro. Na ponad 140 tysiącach aukcji można wylicytować najróżniejsze przedmioty oraz inne atrakcje. Wśród nich znajdziecie również wiele okazji dla wielbicieli literatury.

Unikatowy egzemplarz „Nie ma” Mariusza Szczygła i kameralne spotkanie z Hanną Kraal

Mariusz Szczygieł co roku aktywnie włącza się w akcję, oferując wyjątkowe licytacje. Tym razem jest to jedyny egzemplarz „Nie ma” z dodanymi przez autora artefaktami związanymi z książką. Na zestaw składają się: osobiste listy do zwycięzcy licytacji od Ewy – bohaterki rozdziału „Bilans Ewy” i Karola – bohatera rozdziału „Puściły kolory”, oryginalny rysunek spadochroniarza wykonany przez autora obrazu na okładkę Michała Mroczkę, fragment koperty z autografem Zofii Woźnickiej – jednej z bohaterek rozdziału „Nieznajomy wróg jakiś”, dwie stare kartki pocztowe z tych, które na chybił trafił autor wziął z koszyka w sklepie po umarłych w Budapeszcie, co opisuje w rozdziale „Wybuch bomby czasu”, reprodukcja „Szczygła” Carela Fabritiusa oraz minirzeźba „Chciwość” z cyklu „7 grzechów głównych” autorstwa Tomasza Górnickiego – bohatera rozdziału „Wiele męskich scen”. Aukcja trwa do 30 stycznia. Dodatkowo laureat Nagrody Literackiej Nike wróży ze swoich książek podczas sesji na żywo, które odbywają się w dniu finału na jego kanałach w mediach społecznościowych.

To jednak nie wszystko! Internauci mogą też wziąć udział w ekskluzywnym spotkaniu autorskim z Hanną Krall, które prowadzić będzie Mariusz Szczygieł, natomiast fragmenty książki przeczyta Maja Ostaszewska. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo z Faktycznego Domu Kultury 10 lutego 2023 roku, a obejrzeć będzie można je online na Facebooku Instytutu Reportażu i Faktycznego Domu Kultury. Po zakończeniu transmisji i wyłączeniu kamer zwycięzcy aukcji będą mieli okazję w kameralnym gronie, przy kawie, ciastku i winie, porozmawiać zarówno z Hanną Krall, jak też z Mają Ostaszewską i Mariuszem Szczygłem. Na Allegro prowadzonych jest siedem licytacji, wszystkie kończą się w poniedziałek 30 stycznia.

Ci zaś, którzy zamiast spotkania wolą książki, mogą wygrać wszystkie czeskie tytuły wydawnictwa Dowody.

Pierwsza pisarska marynarka Remigiusza Mroza

Na aukcji wystawiono również marynarkę, która ma bardzo duże znaczenie dla Remigiusza Mroza, bo to właśnie w niej uczestniczył w pierwszych swoich spotkaniach z czytelnikami. „Kupiłem tę marynarkę tuż przed pierwszymi targami książki w Krakowie, coby wyglądać jak poważny pisarz, stąd łaty na łokciach” – wspomina pisarz. Jak dodaje, licytowany przedmiot jest tak naprawdę tylko dodatkiem do podwójnej wejściówki na pewne tajemne, zamknięte wydarzenie, które odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Odbiór marynarki może nastąpić właśnie wtedy lub przy okazji najbliższych targów książki. Licytacja kończy się we wtorek 31 stycznia.

Fragment rękopisu powieści „Katharsis” Macieja Siembiedy i inne aukcje Wydawnictwa Agora

Wyjątkowe przedmioty na aukcje przekazali również autorzy związani z Wydawnictwem Agora. Co roku na licytacje dwie obustronnie zapisane kartki swojej powieści przeznacza Maciej Siembieda. Tym razem jest to fragment „Katharsis” – książki, która cieszy się dużym uznaniem czytelników. „Przedmiot licytacji ma jednak jeszcze jeden walor: to rękopis. W dzisiejszych czasach rzadkość, niemalże jak ślady dinozaurów” – pisze Maciej Siembieda. Dodatkowo dla zwycięzcy przewidziano książkę z imiennym autografem.

Wśród aukcji znalazły się też m.in. spacer po Puszczy Białowieskiej z autorem książek i działaczem na rzecz ochrony przyrody Adamem Wajrakiem, mandala z okładki nowej książki Natalii de Barbaro pt. „Przędza” wraz z egzemplarzem sygnalnym tej publikacji zawierającym imienną dedykację, oryginalny rysunek Tomasza Samojlika z bohaterami jego ptasich komiksów wraz z egzemplarzem najnowszego komiksu „Detektyw Wróbel i złamane pióro” z autografem. Licytując z Wydawnictwem Agora można również wygrać wyjątkowy spacer po Cieszynie z Agatą Romaniuk, autorką serii „Kocia Szajka”.

Kolacja z Łukaszem Orbitowskim w Krakowie

Łukasz Orbitowski przyznaje, że wystawia na WOŚP jedyne co właściwie może, a mianowicie siebie. Zwycięzca licytacji (wraz z osobą towarzyszącą) może liczyć na kolację we czworo w jednej z krakowskich restauracji. Będzie to okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Aukcja obejmuje też upominek w postaci egzemplarza powieści „Chodź ze mną” z autografem oraz tomów z serii grozy Łukasza Orbitowskiego, które ukazały się nakładem wydawnictwa Świat Książki. Licytacja kończy się w sobotę 4 lutego.

Zostań bohaterem powieści Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej związany jest z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od lat 90., kiedy jako nauczyciel plastyki ze szkoły podstawowej kwestował wspólnie z uczniami. Teraz jest uznanym autorem kryminałów i oferuje swoim czytelnikom możliwość znalezienia się w jednej ze swoich powieści. Chcielibyście pojawić się w książce obok Teosia Olkiewicza, Mirosława Brodziaka czy Mariusza Blaszkowskiego? Wystarczy wygrać aukcję. Ci, którzy nie dysponują odpowiednią kwotą, mogą powalczyć o egzemplarze książek z dedykacją: „Jedyne wyjście” i „Ręczna robota”.

Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem i strona z planu jego powieści

Sztab z Nowego Stawu zgłosił się do Wojciecha Chmielarza z prośbą o pomoc przy organizacji licytacji na rzecz tegorocznego finału. Autor z chęcią przystał na propozycję, oferując na aukcję zapisaną ręcznie stronę z planu jednej z jego powieści oraz spotkanie osobiste w Warszawie. „Spotkamy się na kawie, ciastku i porozmawiamy o książkach, o literaturze, o kryminale. I myślę, że będzie bardzo fajnie” – zachęca do licytacji pisarz. Aukcja kończy się w poniedziałek 30 stycznia.

20% od ceny zamówienia z księgarni Grupy Wydawniczej Foksal idzie na WOŚP

Grupa Wydawnicza Foksal przekazuje 20% wartości z każdego zamówienia wybranych książek z księgarni internetowej gwfoksal.pl na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do wyboru ponad 200 pozycji Wydawnictwa W.A.B., Wilgi, Uroborosa i Wydawnictwa Buchmann, w tym bestsellerowe tytuły z ostatnich lat, literatura piękna i kryminały, literatura dla dzieci i książki laureata Paszportu „Polityki”.

Oferta obejmuje między innymi „Unicestwianie”, „Możliwość wyspy”, „Platformę” Michela Houellebecqa, „Gdynię obiecaną” i „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka, „Też tak mam” Magdaleny Kostyszyn, powieści Milana Kundery, Vladimira Nabokowa, Zygmunta Miłoszewskiego, Jakuba Szamałka, Małgorzaty Oliwii Sobczak czy Malcolma XD, książki kulinarne Bartka Kieżuna, cykl Ali Smith, bestsellery Sarah J. Maas i wiele innych. Akcja trwa od kilku dni i zakończy się w niedzielę 29 stycznia.

10 złotych dla WOŚP za przeczytanie e-booka oraz dożywotni dostęp do Legimi

Legimi udostępniło bezpłatnie 20 ebooków i synchrobooków dla czytelników. Każdy przeczytany lub odsłuchany egzemplarz oznacza wpłacenie przez poznańską firmę 10 złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Książki znajdziecie na stronie www.legimi.pl/wosp, gdzie każdy może wybrać 1 tytuł z przygotowanej wspólnie z wydawcami kolekcji i dodać na swoją półkę w bezpłatnej aplikacji Legimi, dostępnej na smartfony i tablety, komputery i czytniki ebooków. Aby wziąć udział w akcji, należy dodać tytuł na półkę do końca lutego, natomiast czytać i słuchać można również po tym terminie. Wśród udostępnionych tytułów znajdują się m.in. publikacje Petra Šabacha, Emily Henry, Mariusza Szczygła, ks. Jana Kaczkowskiego i Weroniki Gogoli.

Podobnie jak w latach ubiegłych, poznańska firma wystawiła również na aukcję dożywotni dostęp do abonamentu bez limitu. Subskrypcję można licytować pod tym linkiem. Aukcja zakończy się w poniedziałek 30 stycznia.

„Kolacja Gombrowiczowska” w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli

Muzeum Witolda Gombrowicza włącza się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w innej formie niż w latach ubiegłych. Tym razem instytucja zachęca do licytowania niebanalnej kolacji.

Gotowany kalafior z „Biesiady u hrabiny Kotłubaj”, zupa ogórkowa ze „Ślubu”, potrawka z kury z powieści „Kosmos” czy (może najbardziej znane) karasie w śmietanie z „Iwony księżniczki Burgunda” – to tylko przykładowe dania, które znaleźć można w twórczości Witolda Gombrowicza. Autor „Ferdydurke” jest patronem literackiej kolacji, jaką można wylicytować na aukcjach.

Pomysłodawczynią „Kolacji Gombrowiczowskiej” jest Katarzyna Bosacka. Literacką ucztę na rzecz WOŚP dziennikarka organizuje wraz z mężem, senatorem Marcinem Bosackim, już po raz trzeci. Pierwsza kolacja wystawiona została na licytację dwa lata temu. Pomysł przypadł do gustu (i smaku) i z roku na rok rozkręca się. Po Mickiewiczowskiej i Sienkiewiczowskiej w tym roku Bosacka proponuje pełną niebanalnych potraw i szalonych zabaw kolację inspirowaną twórczością Witolda Gombrowicza.

Kolacja odbędzie się w muzeum pisarza we Wsoli pod Radomiem (w terminie dogodnym dla wszystkich uczestników). Dania przygotują radomskie restauracje: Casa Verde Ristorante Pizzeria, Czas na chleb, Hotel Rubin oraz Restauracja Teatralna. Wieczór poprowadzi pomysłodawczyni, natomiast alkohole dobierze jej mąż. Spotkanie u Gombrowicza będzie nie tylko ucztą dla ciała, ale także dla ducha. Wieczór rozpocznie zwiedzanie muzeum oraz oglądanie dotychczas nieeksponowanych rękopisów i pamiątek po pisarzu. Specjaliści z muzeum opowiedzą o autorze „Kosmosu”, jego życiu, upodobaniach i rodzinie.

Łącznie przygotowano cztery aukcje (pierwsza, druga, trzecia, czwarta), których zwycięzcy spotkają się przy jednym stole podczas wspólnej kolacji. Licytacje trwają do 30 stycznia.

Spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk oraz książki Wydawnictwa Mięta z autografami i ręcznie malowanymi brzegami

Przedmiotem aukcji jest też kameralne spotkanie z Katarzyną Bereniką Miszczuk dla dwóch osób, które odbędzie się w niedzielę, 21 maja, w terminie Targów Książki i Mediów Vivelo w Warszawie. Zwycięzcy aukcji otrzymają też pamiątkowe koszulki i magnesy z logotypem 31. finału WOŚP. Z myślą o spotkaniu odbywają się dwie licytacje (pierwsza, druga).

Natomiast założone przez pisarkę Wydawnictwo Mięta wystawiło wszystkie książki, które ukazały się pod jego szyldem w 2022 roku. Każda zawiera nie tylko autograf autorki lub autora, ale też posiada brzegi ręcznie malowane przez Agu Czajkowską. Niektóre z tych publikacji dostępne są tylko w jednym egzemplarzu, jest to więc jedyna okazja, aby mieć wyjątkową książkę w swoich zbiorach.

Czytniki inkBook z autografami Wojciecha Chmielarza, Mariusza Szczygła i Katarzyny Michalak

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku firma inkBook Europe we współpracy ze znanymi autorami oferuje czytniki, na których znalazły się autografy oraz krótkie dedykacje. W inicjatywie wzięli udział Wojciech Chmielarz, Mariusz Szczygieł i Katarzyna Michalak. Przedmiotem licytacji są czytniki inkBook Calypso Plus wraz z etui Yoga. Dodatkowo każda osoba, która wygra aukcję, dostanie kod do Legimi bez limitu na 6 miesięcy, eco torbę oraz poduszkę z e-czytelniczym hasłem.

Legendarny „Wampir” Marii Janion z domowej biblioteki współzałożyciela wydawnictwa słowo/obraz terytoria

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria przekazało na licytację pierwsze wydanie (z 2002 roku) legendarnego dzieła Marii Janion zatytułowanego „Wampir. Biografia symboliczna”. Książka przez 20 lat była ozdobą domowej biblioteki współzałożyciela oficyny. Teraz może stanąć na półce kogoś z was. „Egzemplarz w stanie prawie idealnym, bez zabrudzeń, zagięć i przetarć. Kartki lekko pożółkłe, w szlachetnym odcieniu kości słoniowej. Grzbiet i tył okładki wyblakły od słońca, które, jak wiemy, wampirom szkodzi” – opisuje stan unikatowej książki wydawnictwo. Aukcja kończy się w poniedziałek 30 stycznia.

Zostań bibliotekarzem w gdyńskiej bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni po raz kolejny przekazuje na aukcję wyjątkowe zaproszenie – zwycięzca będzie mógł zostać bibliotekarzem na jeden dzień. Jeśli kogoś ciekawi, jak wygląda praca bibliotekarza od kuchni, albo chciałby przeżyć dzień wśród książek, a przy okazji wspomóc Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, to ma czas do końca dnia w niedzielę, 29 stycznia.

Dlaczego w tym roku zbiórka na walkę z sepsą?

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca. Ponadto w raporcie NIK z 2018 roku na temat zakażeń szpitalnych podkreśla się konieczność wdrożenia pilnych działań w obszarze zapobiegania, monitorowania i leczenia sepsy.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy