„Noc 12 października” – nominowany do 10. Cezarów thriller na podstawie książki Pauline Guény w kinach od 3 marca

27 stycznia 2023

Reżyser Dominik Moll wraca z trzymającym w napięciu thrillerem, który kilka dni temu otrzymał 10 nominacji do najważniejszych nagród francuskiego przemysłu filmowego – Cezarów. Jego najnowszy film „Noc 12 października” powstał na podstawie głośnej we Francji książki Pauline Guény, która przez rok mieszkała z brygadami kryminalnymi wersalskiej policji. Premiera w polskich kinach 3 marca.

Moll w swoim nowym filmie odsłania kulisy pracy wydziału kryminalnego. Choć opowieść ujęta jest w formułę trzymającego w napięciu thrillera, to wydaje się, że drobiazgowy portret zdominowanego przez mężczyzn świata, w którym nie ma miejsca na słabości, jest tu istotniejszy niż rozwiązanie kryminalnej zagadki.

Film powstał na podstawie jednej ze spraw opisanych przez Pauline Guénę w książce „18.3: Une année à la PJ”. Pisarka przez rok mieszkała z brygadami kryminalnymi wersalskiej policji sądowej. Dzień po dniu obserwowała ich pracę oraz codzienne życie. Z empatią i czarnym humorem opisała adrenalinę, zaciekłość i przygnębienie, które wyznaczają tempo spraw prowadzonych przez śledczych. Ta książka to podróż do serca ciemnej strony mężczyzn.

W książce napisano, że prędzej czy później każdy policyjny śledczy trafia na sprawę, której nie potrafi rozwikłać i staje się ona dla niego rodzajem niezdrowej obsesji. Historia jednego z nich szczególnie zainteresowała Dominika Molla. Dla Yohana, świeżo upieczonego szefa wydziału kryminalnego w Grenoble, niezdrową obsesją może okazać się tajemnicze morderstwo młodej dziewczyny imieniem Clara, do jakiego właśnie doszło na terenie będącym pod jego jurysdykcją.

Ślady na miejscu zbrodni niewiele mówią zarówno o potencjalnym napastniku, jak i jego motywie. Rozpoczynają się rutynowe policyjne czynności, będące wstępem do dalszego, skomplikowanego śledztwa. Wraz z nowymi podejrzanymi, których przesłuchuje Yohan, obraz sprawy jedynie się zaciemnia, budząc w policjancie kolejne wątpliwości. Zwłaszcza że mężczyzna ma coraz większy problem z zachowaniem odpowiedniego dystansu do podjętego śledztwa. Bezradność miesza się z frustracją, gdy pomimo wytężonej pracy wciąż jedyną pewną informacją pozostaje fakt, że do tragicznego zdarzenia doszło w nocy 12 października.

Film „Noc 12 października” miał swoją światową premierę na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, a kilka dni temu otrzymał aż 10 nominacji do Cezarów. W polskich kinach zobaczymy go od 3 marca dzięki Aurora Films. Poniżej prezentujemy francuski zwiastun:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film