banner ad

Zuza albo czas oddalenia

Zuza-albo-czas-oddaleniaAutor: Jerzy Pilch
Tłumaczenie: ?
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: czerwie 2015
Tytuł oryginału: Zuza albo czas oddalenia
Rok wydania oryginału: 2015
Oprawa: twarda
Format: 123×197 mm
Liczba stron: 134
ISBN 978-83-08-05543-4

Opis:

„Zuza albo czas oddalenia” to zapis szaleńczej miłości sześćdziesięciolatka do dwudziestokilkuletniej blond piękności, odnaleziony przez Jerzego Pilcha w narciarskim bucie, na schodach jednej z warszawskich kamienic.

„Stary satyr i młodziutka nimfa ? uparcie eksponujące ten motyw starożytne ludy wiedziały, co czynią”, powiada Jerzy Pilch i zasiada do spisania ?summy erotycznej?, brawurowego traktatu miłosnego, w którym splatają się powieść i esej.

Za Zuzą, zwaną w pewnych kręgach Zmysłową Żanetą, bohater podąża w ciemne zaułki Warszawy, krainę męskiego pożądania. Jednak zatracenie w ramionach księżniczki solarium i silikonu nie oznacza wcale zatracenia poczucia humoru i ironii, z jaką bohater spogląda na swoje swawole ? świadom swej groteskowości i zarazem powagi.

Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków: pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Przeczucie końca miesza się z grzeszną, nieustraszoną miłością ? do prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach, której wierność jest wiernością wyższego rzędu, duchową, bo nie cielesną przecież.

„Zuza albo czas oddalenia” przełamuje granicę fikcji i życia relacją z placu boju, na którym miłość wydaje się już być dosłownie ? na śmierć i życie. Ściśnięta między chwilą uniesienia a ostatnią kropką.

Materiały o książce:

Jerzy Pilch o „Zuzie…”: to jedynie szkic do powieści, której z „powodów mechanicznych” nie dałem rady napisać
Nowa powieść Jerzego Pilcha ? „Zuza albo czas oddalenia” ? w czerwcu w księgarniach!
Jerzy Pilch przeszedł operację głębokiej stymulacji mózgu i? pisze nową powieść!