banner ad

Nowa powieść Jerzego Pilcha – „Zuza albo czas oddalenia” – w czerwcu w księgarniach!

20 kwietnia 2015

zuza-albo-czas-oddalenia-premiera
Wydawnictwo Literackie zapowiada nową powieść Jerzego Pilcha. „Zuza albo czas oddalenia” trafi do księgarń 4 czerwca.

„Zuza albo czas oddalenia” to zapis szaleńczej miłości sześćdziesięciolatka do dwudziestokilkuletniej blond piękności, odnaleziony przez Jerzego Pilcha-narratora w narciarskim bucie, na schodach jednej z warszawskich kamienic.

„Stary satyr i młodziutka nimfa ? uparcie eksponujące ten motyw starożytne ludy wiedziały, co czynią” – powiada Jerzy Pilch i zasiada do spisania „summy erotycznej”, brawurowego traktatu miłosnego, w którym splatają się powieść i esej.

Za Zuzą, zwaną w pewnych kręgach Zmysłową Żanetą, bohater podąża w ciemne zaułki Warszawy, krainę męskiego pożądania. Jednak zatracenie w ramionach księżniczki solarium i silikonu nie oznacza wcale zatracenia poczucia humoru i ironii, z jaką bohater spogląda na swoje swawole ? świadom swej groteskowości i zarazem powagi.

Pogoń za Zuzą budzi wspomnienie miłosnych początków: pierwszych młodzieńczych uniesień, pierwszej żony, pierwszej kochanki. Przeczucie końca miesza się z grzeszną, nieustraszoną miłością ? do prostytutki o niebieskich oczach i blond włosach, której wierność jest wiernością wyższego rzędu, duchową, bo nie cielesną przecież.

„Zuza albo czas oddalenia” przełamuje granicę fikcji i życia relacją z placu boju, na którym miłość wydaje się już być dosłownie ? na śmierć i życie. Ściśnięta między chwilą uniesienia a ostatnią kropką.

Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Jerzy Pilch jest związany z krakowską oficyną od wielu lat. Pierwszą książką, którą wydał w Wydawnictwie Literackim, była opublikowana w październiku 1998 roku „Bezpowrotnie utracona leworęczność”. Powieść została nagrodzona Paszportem Polityki 1998 i znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 1999. Ostatnią jak dotychczas książką Pilcha jest „Drugi dziennik”, nominowany do Nagrody Literackiej Nike i wyróżniony Nagrodą „Odry” za 2013 rok.

fot. Sławek/Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi