Rusza 3. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”

11 marca 2021

Instytut Literatury ogłosił Ogólnopolski Konkurs na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 kwietnia w dwóch kategoriach – „liryka” i „epika”. Dla zwycięzców przewidziano nagrody w postaci honorariów wynoszących od 3 do 5 tysięcy złotych oraz wydanie zwycięskich książek w serii Biblioteka Literacka Kwartalnika „Nowy Napis”.

Konkurs organizowany jest po raz trzeci. Z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem wśród twórców. W ubiegłym roku napłynęło 665 prac – o ponad 200 więcej w niż w pierwszej edycji, organizowanej w 2019 roku. W Nowym Dokumencie Tekstowym 2021 rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: „liryka” i „epika”

Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy pełnoletni autorzy. Termin przesyłania zgłoszeń mija 4 kwietnia 2021 roku. Pisarze zainteresowani startem w kategorii „liryka” mogą nadsyłać premierowe zbiory maksymalnie pięćdziesięciu wierszy, natomiast w kategorii „epika” przyjmowane są powieści lub zbiory opowiadań nieprzekraczające 360 tysięcy znaków ze spacjami. Poszczególne utwory wchodzące w skład zgłaszanych projektów mogły być wcześniej publikowane na łamach prasy, w antologiach lub w internecie, o ile nie obciążają ich prawa osób trzecich.

Zwycięskie prace wybierze jury złożone ze specjalistów. W obu kategoriach wybrani zostaną laureaci nagród głównych, którzy otrzymają po 5 tysięcy złotych. Przewidziano również wyróżnienia wynoszące 3 tysiące złotych. Jurorzy mogą wskazać także pojedyncze wiersze i opowiadania, za które przyznane zostaną wyróżnienia dodatkowe. Zwycięskie książki będą opublikowane nakładem Instytutu Literatury.

Szczegóły dostępne są w regulaminie konkursu dostępnym na stronie instytutu. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca 2021 roku.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: literackie