banner ad

Rusza 3. edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”

11 marca 2021

Instytut Literatury ogłosił Ogólnopolski Konkurs na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 kwietnia w dwóch kategoriach – „liryka” i „epika”. Dla zwycięzców przewidziano nagrody w postaci honorariów wynoszących od 3 do 5 tysięcy złotych oraz wydanie zwycięskich książek w serii Biblioteka Literacka Kwartalnika „Nowy Napis”.

Konkurs organizowany jest po raz trzeci. Z roku na rok cieszy się on coraz większym powodzeniem wśród twórców. W ubiegłym roku napłynęło 665 prac – o ponad 200 więcej w niż w pierwszej edycji, organizowanej w 2019 roku. W Nowym Dokumencie Tekstowym 2021 rywalizacja odbędzie się w dwóch kategoriach: „liryka” i „epika”

Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy pełnoletni autorzy. Termin przesyłania zgłoszeń mija 4 kwietnia 2021 roku. Pisarze zainteresowani startem w kategorii „liryka” mogą nadsyłać premierowe zbiory maksymalnie pięćdziesięciu wierszy, natomiast w kategorii „epika” przyjmowane są powieści lub zbiory opowiadań nieprzekraczające 360 tysięcy znaków ze spacjami. Poszczególne utwory wchodzące w skład zgłaszanych projektów mogły być wcześniej publikowane na łamach prasy, w antologiach lub w internecie, o ile nie obciążają ich prawa osób trzecich.

Zwycięskie prace wybierze jury złożone ze specjalistów. W obu kategoriach wybrani zostaną laureaci nagród głównych, którzy otrzymają po 5 tysięcy złotych. Przewidziano również wyróżnienia wynoszące 3 tysiące złotych. Jurorzy mogą wskazać także pojedyncze wiersze i opowiadania, za które przyznane zostaną wyróżnienia dodatkowe. Zwycięskie książki będą opublikowane nakładem Instytutu Literatury.

Szczegóły dostępne są w regulaminie konkursu dostępnym na stronie instytutu. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca 2021 roku.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: literackie