Długi debiut ? konkurs na książkowy debiut komiksowy

10 listopada 2011


Ruszyła pierwsza edycja konkursu plastyczno-literackiego ?Długi debiut? na książkowy debiut komiksowy.

Mimo swej długiej historii komiks w Polsce wciąż jest debiutantem. Choć równie różnorodny gatunkowo jak literatura czy film, wciąż nie może przebić się poza stereotyp „sztuki dla ubogich” czy „kolorowych zeszytów” przeznaczonych dla dziecięcego adresata. A że nic nie promuje komiksu i jego twórców lepiej niż dobre komiksy ? dobre to znaczy istotne i uniwersalne w swym przekazie narracyjnym oraz artystycznym ? poznańska Fundacja „Tranzyt” oraz Wydawnictwo „Centrala” postanowili wspólnie zorganizować konkurs plastyczno-literacki na książkowy debiut komiksowy.

„Okazją do tworzenia komiksów w Polsce jest kilka konkursów czy środowiskowe publikacje w magazynach robionych, wydawanych i czytanych przez fanów.” ? piszą na swojej stronie organizatorzy – „Te krótkie formy komiksowe siłą rzeczy rzadko wykraczają poza prezentację warsztatu plastycznego i epizodyczność scenariusza. Wierzymy, że ci sami autorzy, którzy tworzą udane „krótkie formy” mogliby podjąć próbę zmierzenia się z tworzeniem długiej fabuły z wykorzystaniem dramaturgii i narracji wizualnej.”

Stąd właśnie pomysł na „Długi debiut”. Na konkurs można przysyłać prace, które mają minimum 52 strony. W ocenianiu zgłoszonych prac organizatorzy będą zwracać uwagę zarówno na stronę plastyczną jak i scenariusz.

Konkurs ma charakter cykliczny. Nabór prac odbywać się będzie dwa razy w roku.
Pierwszy już trwa – od 1 października 2011 do 1 marca 2012. Następny planowany jest od 1 kwietnia 2012 do 1 września 2012.

Wybrany w każdym naborze utwór (lub kilka utworów) zostanie wydany w terminie nie przekraczającym 3 miesięcy, po podpisaniu z autorem (autorami) umowy wydawniczej gwarantującej honorarium autorskie oraz regulującej kwestie edytorskie.

Szczegółowy regulamin konkursu znaleźć można na stronie organizatora.

Tematy: , , ,

Kategoria: literackie