Wygraj koszulki ze Stanisławem Wyspiańskim! [ZAKOŃCZONY]

29 sierpnia 2017


W związku ze zbliżającym się Narodowym Czytaniem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przygotowaliśmy dla was konkurs. Fundatorem nagród jest Instytut Książki – narodowa instytucja kultury powołana do popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju oraz promocji literatury polskiej na świecie.

Do rozdania mamy trzy oddychające, sportowe koszulki z kolorowym nadrukiem autoportretu Stanisława Wyspiańskiego. Idealne do biegania, na siłownię albo wycieczkę za miasto. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Pytanie konkursowe brzmi następująco: „Wesele” Wyspiańskiego przedstawia autentyczne wydarzenie ? wesele poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną. Którzy ówcześni literaci stanowili pierwowzory niektórych postaci występujących w dramacie? Wymień ich prawdziwe nazwiska.

Odpowiedzi (plus rozmiar koszulki) przesyłajcie na adres mailowy redakcji: konkursy.booklips@gmail.com z dopiskiem w temacie „Narodowe Czytanie Wesela Wyspiańskiego”.
Zakończenie konkursu w sobotę, 2 września, o godzinie 23:59.

?
Konkurs rozstrzygnięty. Prawidłowa odpowiedź brzmi: Oprócz wspomnianego w pytaniu Lucjana Rydla byli to Antonina Domańska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Włodzimierz Tetmajer. Można było wymienić również Rudolfa Starzewskiego (za to nie należało wymieniać Błażeja Czepca – nie był on literatem, a zawód, który wykonywał, to odpowiednik współczesnego sekretarza lub notariusza).

Koszulki ze Stanisławem Wyspiańskim otrzymują:

Kamila Augustyn,
Aleksandra Miszczak-Zuń,
Robert Bogucki.

Nagrody wyślemy pocztą w ciągu ok. 2-3 tygodni.
?

Zwycięzcy zostaną wyłonieni przez redakcję spośród prawidłowo udzielonych odpowiedzi.

Uwaga! Nie zapomnijcie podać nam swoich danych (imię, nazwisko, adres, numer telefonu) ? będą nam potrzebne do wysłania nagrody i nie zostaną użyte w żadnym innym celu (po zakończeniu konkursu wszelkie dane są kasowane).

Udział w konkursie i przesłanie swoich danych osobowych jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł „Aleksandra Fredry”, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Lekturą tegorocznej edycji akcji jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Finał Narodowego Czytania zaplanowano na sobotę 2 września. Listę instytucji, które biorą udział w wydarzeniu, znajdziecie, klikając tutaj. Instytut Książki jest partnerem akcji.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: książkowe