List 17-letniego Marcela Prousta do dziadka z prośbą o pieniądze na burdel

21 sierpnia 2013

Marcel Proust w wieku 16 lat
Marcel Proust, jeden z najwybitniejszych francuskich pisarzy, w młodości nałogowo oddawał się masturbacji, co stanowiło nie lada kłopot dla jego rodziców, zwłaszcza dla ojca, lekarza i higienisty, który jak większość jemu współczesnych wierzył, że zwyczaj ten, w przypadku zlekceważenia, może doprowadzić do homoseksualizmu. Aby „wyleczyć” swego 17-letniego syna z „problemu” w maju 1888 roku dał mu 10 franków i wysłał do miejscowego burdelu. Jak wynika z poniższego listu sporządzonego przez Marcela i dostarczonego jak najprędzej dziadkowi, a być może również z faktu, że przyszły pisarz faktycznie był homoseksualistą, wizyta w przybytku rozkoszy nie poszła zgodnie z ojcowskim planem.

„18 maja 1888 roku

Czwartek wieczorem

Mój kochany dziadziusiu

Apeluję do twej dobroci o sumę 13 franków, o którą chciałem zapytać pana Nathana, ale mama woli, żebym wyprosił u ciebie. Oto dlaczego. Tak bardzo musiałem zobaczyć, czy kobieta może powstrzymać mój okropny nawyk masturbacji, że papa dał mi 10 franków, bym poszedł do burdelu. Wpierw jednak, w przypływie emocji, zbiłem nocnik: 3 franki, potem zaś, wciąż w przypływie emocji, nie byłem w stanie pieprzyć. Oto więc wróciłem do punktu wyjścia i czekam, gdy godziny lecą, na 10 franków, aby sobie ulżyć, plus 3 franki na nocnik. Ale nie śmiem prosić papy o więcej pieniędzy w tak krótkim czasie, więc miałem nadzieję, że może przyjdziesz mi z pomocą w okoliczności, która – jak wiesz – jest nie tylko rzadko spotykana, lecz także wyjątkowa. Nie może się zdarzyć dwa razy w życiu, ażeby być zbyt rozemocjonowanym, by pierzyć.

Całuję cię tysiąckrotnie i ośmielam się z góry ci podziękować.

Będę jutro w domu rano o 11.00. Jeśli poruszy cię moja sytuacja i odpowiesz na moje gorące prośby, mam nadzieję znaleźć cię z rzeczoną sumą. W każdym razie dziękuję za twą decyzję, która – jak wiem – wypływa z naszej przyjaźni.

Marcel”

Na zdjęciu załączonym do newsa Marcel Proust w wieku 16 lat, na niecały rok przed wspomnianą wizytą w burdelu. Poniżej zaś możecie zobaczyć oryginał listu do dziadka.

Marcel Proust - list z burdelu

tłumaczenie i opracowanie na podstawie LettersOfNote: Artur Maszota

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: listy