Młodzi Japończycy czytają tradycyjne książki. Starsi preferują e-booki

21 sierpnia 2013

Japończycy czytają e-booki
Badania przeprowadzone podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Tokio ujawniły zaskakujący fakt: w Japonii więcej seniorów niż młodych ludzi otwartych jest na korzystanie z książek elektronicznych.

Jak donosi „The Japan Times”, z sondażu przeprowadzonego przez BookLive wynika, że blisko 70% Japończyków w wieku 20-29 lat woli tradycyjne książki od cyfrowych, podczas gdy w grupie osób w wieku 70-79 lat odsetek ten wynosi jedynie 50%.

Badania sugerują też, że więcej seniorów jest gotowych, aby zacząć czytać e-booki, jeśli widzą wyraźną zaletę, taką jak np. niższa cena. Na pytanie, czego oczekują od e-booków, aż 52,5% respondentów odpowiedziało, że niską cenę. A wśród tych, którzy już korzystają z książek elektronicznych, 70,4% chciałoby mieć większy wybór dostępnych tytułów.

„Publishing Perspectives” ostrzega jednak, że statystyki te mogą być mylące, gdyż odnoszą się do lokalnej specyfiki branży wydawniczej. Po pierwsze badania dotyczyły książek, a nie mang, które zdominowały w Japonii rynek cyfrowy (czytelnikom dojeżdżającym do pracy łatwiej jest czytać komiksy na urządzeniach mobilnych niż pod postacią grubych i ciężkich tomów, jak są tam zazwyczaj wydawane). Z kolei tradycyjne książki są zazwyczaj drukowane w małych, gustownych kieszonkowych wydaniach i kosztują niewiele więcej od wersji elektronicznych. Osobom w podeszłym wieku, które mają problemy ze wzrokiem, takie edycje na niewiele się zdadzą, za to e-booki umożliwiają dobór czcionki według potrzeb.

Badanie przeprowadzono w lipcu na grupie 826 gości odwiedzających Międzynarodowe Targi Książki w Tokio.

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy