Zaginiona ekranizacja „Wielkiego Gatsby’ego” z 1926 roku

9 maja 2013

Wielki Gatsby (1926)
Napisana przez F. Scotta Fitzgeralda między nowojorską Long Island i francuskim St. Raphael w latach 1923-1924 opowieść o „Wielkim Gatsbym” szybko zainteresowała Hollywood. Pierwsza ekranizacja powstała już w 1,5 roku po premierze książki. To jedyna adaptacja powieści, którą pisarz miał możliwość zobaczyć i ocenić.

„Wielki Gatsby” z 1926 roku był filmem niemym. Za prawa do ekranizacji wytwórnia Paramount zapłaciła autorowi 45 tysięcy dolarów. Obraz trwał 80 minut i miał być lekką i przyjemną rozrywką ze szczególnym wyeksponowaniem scen z przyjęć organizowanych w rezydencji Gatsby?ego. W tytułową rolę wcielił się jeden z najlepiej opłacanych aktorów epoki, Warner Baxter. Kiedy film miał premierę w Stanach (luty 1926), Fitzgerald przebywał we Francji. Jak wynika z korespondencji pomiędzy Zeldą a Scottem, pisarz miał okazję obejrzeć go wkrótce po powrocie do Hollywood. Fitzgeraldowie ekranizację uznali za „wstrętną i okropną” ? wyszli z kina w trakcie pokazu.

Niestety, do dzisiaj nie przetrwała ani jedna kopia „Wielkiego Gatsby?ego” z 1926 roku. Profesor filmoznawstwa Wheeler Winston Dixon z Uniwersytetu Nebraska przez długi czas poszukiwał filmu, jednak bezskutecznie. W jednym z artykułów napisał, że pojawiły się plotki, jakoby kopia przetrwała w nieznanym archiwum w Moskwie, ale nie udało się potwierdzić tych pogłosek. Jedyną pozostałością po ekranizacji jest krótki, jednominutowy zwiastun, który możecie obejrzeć poniżej.

Na załączonej u góry grafice prezentujemy tzw. lobby card – plakat o formacie pocztówki, promujący pierwszą hollywoodzką adaptację „Wielkiego Gatsby’ego” z 1926 roku.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: ciekawostki