Spektakl na podstawie „Latawca z betonu” Moniki Milewskiej do obejrzenia we wrześniu w ośmiu miejscowościach

25 sierpnia 2023

Mieszkańcy ośmiu miejscowości w Polsce będą mogli zobaczyć nagradzany spektakl na podstawie powieści „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej oraz porozmawiać z aktorem-lalkarzem Wojciechem Stachurą. Od 1 do 20 września gdański Teatr Miniatura pokaże „Beton” w Ełku, Wasilkowie, Nowym Dworze Gdańskim, Człuchowie, Nowej Soli, Brzegu, Oleśnie i Koninie.

„Beton” w reżyserii Michała Derlatki to spektakl z pogranicza satyry i realizmu magicznego, który staje się punktem wyjścia do spojrzenia z szerszej perspektywy na historię lokalną Gdańska i Przymorza oraz refleksji, jak wpływa na nas miejsce zamieszkania.

„To fikcja sceniczna o inżynierze, twórcy gdańskiego falowca. Ten orędownik komunizmu, megaloman-donosiciel i oportunista odkrywa zadziwiającą właściwość własnego dzieła: falowiec zakrzywia czas, pozwalając na podróże w przyszłość. Tragizm losu inżyniera polega na tym, że niezależnie od wysiłków, które podejmuje, by wpłynąć na kształt przyszłości swojej i świata – nie jest on nigdy w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, które często, mimo jego dobrych intencji, odnoszą skutek przeciwny do zamierzonego” – opowiada Michał Derlatka, reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Miniatura.

Przedstawienie Teatru Miniatura przeznaczone jest dla widzów w wieku od 16 lat. Premiera miała miejsce w listopadzie 2020 roku. Wykonawca głównej roli i autor scenografii Wojciech Stachura otrzymał za ten spektakl wiele nagród, w tym trzy ogólnopolskie – nagrodę Polskiego Ośrodka Lalkarskiego Polunima dla najbardziej obiecującego aktora młodego pokolenia, nagrodę w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz nagrodę pierwszej edycji Festiwalu Plastyki Teatrów Lalki i Formy Słupsk-Ustka 2022. Nagrodę tego festiwalu otrzymał także reżyser przedstawienia Michał Derlatka, który już wcześniej został wyróżniony za reżyserię „Betonu” Nagrodą Teatralną Miasta Gdańska za 2020 rok.

Spektakl będzie można zobaczyć w dziewięciu miastach. Po każdym przedstawieniu zaplanowano spotkanie z aktorem Wojciechem Stachurą, który opowie o teatrze formy, prezentując scenografię i rekwizyty ze spektaklu oraz demonstrując różne formy ich animacji. Uczestnicy będą mogli swobodnie w każdym momencie zadawać pytania lub próbować swoich sił w animacji różnych przedmiotów. Poznają, czym jest teatr formy, w jaki sposób można budować różnorodne znaki teatralne z zastosowaniem różnych form plastycznych czy lalkowych, jak można łączyć tradycyjne formy lalkowe z multimediami i innymi środkami wyrazu.

Miniatura rusza w objazd dzięki dofinansowaniu z programu Teatr Polska, od 2009 roku realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To ogólnopolski projekt popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Jego celem jest docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach tegorocznej edycji programu od 1 września do 30 listopada w objazd wyruszy 15 teatrów, które zostały wybrane ze 143 zgłoszeń z całej Polski.

Szczegółowy plan objazdu spektaklu „Beton” znajdziecie poniżej. Informacje o biletach i możliwości udziału w spotkaniach dostępne są w miejscach prezentacji.

Powieść „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej ukazała się nakładem Wydawnictwa Mando.

[am]
fot. Teatr Minitarura


Tematy: , ,

Kategoria: teatr