Nowe słuchowisko radiowej Dwójki na podstawie „Ślubów panieńskich” Aleksandra Fredry. Premiera w najbliższą niedzielę

23 czerwca 2023

Program 2 Polskiego Radia zaprasza na premierę słuchowiska „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Emisja w najbliższą niedzielę, 25 czerwca, o godz. 19:00 na antenie radiowej Dwójki.

Aleksander Fredro jest jednym z najwybitniejszych znawców ludzkich temperamentów w polskiej literaturze. W swoich komediach mistrzowsko charakteryzował bohaterów i kształtował akcję przy użyciu giętkiego języka. Jego utwory weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru.

Program 2 Polskiego Radia włącza się w obchody 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Najpierw zrealizowano „Pana Geldhaba” w reżyserii Dariusza Błaszczyka, a teraz czas słynną komedię o miłości: „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”. Adaptacji i reżyserii sztuki Fredry, której prapremiera odbyła się we Lwowie w 1833 roku, podjął się Waldemar Modestowicz.

„Morał tej opowieści to jest oczywiście: 'Miłość zwycięża’. To jest taka siła, że potrafi przezwyciężyć każdą przeciwność losu. Miłość jest tematem wiecznym, myślę, że nigdy się nie zestarzeje, dopóki istnieje nasza cywilizacja” – mówi reżyser. „Ta opowieść jest o tym, jak rodzi się miłość. Ten magnetyzm serca powoduje, że ludzie, którzy są sobie pisani, się odnajdują. I to jest wielkie szczęście” – dodaje.

W słuchowisku usłyszymy: Jakuba Kordasa (Gustaw), Michalinę Łabacz (Aniela), Maszę Wągrocką (Klara), Leona Charewicza (Radost), Mateusza Rusina (Albin), Ewę Konstancję Bułhak (Pani Dobrójska). Z kolei za muzykę odpowiada Paweł Szamburski, który zmierzył się tradycją muzyki początku XIX wieku i spróbował ją „przepisać” na współczesną wrażliwość.

„Reżyser słuchowiska, Waldemar Modestowicz, zaangażował do tej realizacji znakomitych aktorów, którzy świetnie potrafią mówić wierszem (trzynastozgłoskowcem), a przy tym ten sformalizowany zapis tekstu nie jest dla nich przeszkodzą do interpretacji wynikającej z intencji bohaterów” – zwraca uwagę Małgorzata Szymankiewicz, kierownik redakcji literackiej Programu 2 Polskiego Radia.

Premiera „Ślubów panieńskich” będzie miała miejsce w Programie 2 Polskiego Radia w niedzielę, 25 czerwca, o godz. 19:00 w „Wieczorze ze słuchowiskiem”. Po premierze spektakl dźwiękowy dostępny będzie także w formie podcastu na stronie radia z podcastami. Tekst komedii Fredry przeczytacie bezpłatnie w bibliotece Wolne Lektury.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska