Zwiastun długo wyczekiwanej ekranizacji powieści „Belcanto” Ann Patchett

14 sierpnia 2018


Pełna liryzmu i zaskakującego poczucia humoru opowieść o sile muzyki, miłości i kryzysie autorstwa Ann Patchett doczekała się wreszcie ekranizacji w gwiazdorskiej obsadzie. Światowa premiera filmu „Belcanto” zbliża się wielkimi krokami, dlatego do sieci trafił pierwszy zwiastun tej produkcji.

Akcja „Belcanto” rozgrywa się w jednym z ubogich państw Ameryki Południowej. Diwa operowa Roxanne Coss przyjeżdża, by zaśpiewać na urodzinowym przyjęciu pewnego japońskiego przemysłowca. Lokalne władze liczą, że nakłonią go do wybudowania na terenie ich kraju fabryki. Jednak biznesmen zainteresowany jest przede wszystkim muzyką i piękną śpiewaczką. Podczas imprezy rezydencja staje się celem ataku terrorystów, którzy chcą uprowadzić prezydenta. Kiedy zdają sobie sprawę, że głowa państwa nie pojawiła się na przyjęciu, biorą jako zakładników wszystkich gości obecnych w budynku. Atak zmienia się w wielotygodniowe oblężenie, a między gośćmi i terrorystami tworzą się więzi, które w innych okolicznościach nigdy by nie powstały.

Powieść Ann Patchett zdobyła liczne nagrody i na stałe weszła do kanonu literatury amerykańskiej. Na filmową adaptację książki trzeba było jednak czekać aż 17 lat. Przez ten czas projektem interesowało się wielu reżyserów, ostatecznie w 2013 roku umowę podpisał Paul Weitz, który wcześniej przeniósł na ekran m.in. książkę Nicka Hornby’ego „Był sobie chłopiec”. Zebranie budżetu, napisanie scenariusza i skompletowanie obsady zajęło kilka kolejnych lat. Zdjęcia ruszyły w lutym 2017 roku. W obrazie występują m.in.: Julianne Moore, Ken Watanabe, Sebastian Koch i Christopher Lambert.

Oglądając zwiastun, czytelnicy książki zauważą z pewnością jedną istotną zmianę w fabule. Około 40 sekundy jeden z młodych terrorystów najwyraźniej niechcący strzela do mężczyzny, którym prawdopodobnie jest akompaniator śpiewaczki. W powieści muzyk umiera z powodu braku insuliny, ponieważ nie powiedział nikomu, że jest chory na cukrzycę. Choć może to się wydawać jedynie drobnym szczegółem, w istocie ma niemałe znaczenie, ponieważ śmierć akompaniatora jest ważnym punktem zwrotnym w całej historii. Czy podobnych zmian w filmie będzie więcej? Tego jeszcze nie wiemy.

Światowa premiera ekranizacji „Belcanto” zapowiedziana została na 14 września. Data wejścia filmu do polskich kin nie jest jeszcze znana. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun:

Plakat promujący film na podstawie powieści „Belcanto”:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film