„Terror” – serial na podstawie powieści Dana Simmonsa na kanale AMC Polska od 5 kwietnia. Zobacz zdjęcia i zwiastun

10 grudnia 2017


Stacja AMC zapowiada premierę serialu „Terror” na podstawie głośnej powieści Dana Simmonsa pod tym samym tytułem. Trzymający w napięciu thriller stworzony przez Ridley’a Scotta, Davida Kajganicha i Soo Hugh będzie miał polską premierę 5 kwietnia 2018 roku o 22:00 na kanale AMC Polska. W sieci udostępniono pierwsze oficjalne zdjęcia z serialu oraz krótki zwiastun.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami „Terror” odtwarza przebieg tragicznej w skutkach wyprawy badawczej z maja 1845 roku. Dwa statki – HMS Erebus i HMS Terror – wyruszyły ku północnym wybrzeżom Kanady, celem poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego. To ciąg przesmyków pomiędzy wyspami Archipelagu Arktycznego, gdzie od kilkuset już lat, kosztem wielu istnień ludzkich, szukano możliwości opłynięcia Ameryki Północnej, chcąc zaoszczędzić na odległości przemierzanej drogą morską pomiędzy wybrzeżami Atlantyku i Pacyfiku. Na statkach zgromadzono spore zapasy żywności, które w teorii miały wystarczyć na około pięć lat. Wyposażono je w silniki, konieczne do przebijania się przez lód, i zapas węgla. Wtedy, w maju 1845 roku, ostatni raz widziano statki w Anglii… Nawet dziś nie wiadomo dokładnie, jakie były losy poszczególnych uczestników owej podróży.

Pisarz Dan Simmons wykorzystał dostępne informacje, relacje z kilku późniejszych wypraw poszukiwawczych, skrawki wiedzy od tubylczych plemion, domysły i fantastyczne plotki i na podstawie tego stworzył kunsztowną opowieść o ostatnim rejsie HMS Erebusa i HMS Terroru. Przeplatając historię elementami grozy, horroru i mitologii Inuitów świetnie pokazał, co może pójść źle, gdy grupa mężczyzn desperacko walczących o przeżycie, musi zmierzyć się nie tylko z żywiołami przyrody, ale także ze sobą nawzajem.

„’Terror’ stanowi unikalne połączenie fascynującej historii, złożonych i pełnych niedoskonałości bohaterów, niesłabnącego ludzkiego ducha, horroru i tajemnicy niezbadanego dotąd świata” – powiedzieli producenci wykonawczy i showrunnerzy David Kajganich i Soo Hugh. „Nie możemy się doczekać momentu, gdy widzowie dołączą do tego świata”.

W 10-odcinkowym serialu występują: Jared Harris („Mad Men”, „The Crown”) jako Kapitan Francis Crozier, Tobias Menzies („Outlander”) jako James Fitzjames, Ciarán Hinds („Gra o tron”) jako Sir John Franklin, Paul Ready („Cuffs”) jako dr Henry Goodsir, Adam Nagaitis („Sufrażystka”) jako Cornelius Hickey, Nive Nielsen („Podróż do Nowej Ziemi”) jako Lady Silence, Ian Hart („Marzyciel”) jako Thomas Blanky oraz Trystan Gravelle („Mr. Selfridge”) jako Henry Collins.

Kręcony na Węgrzech w Budapeszcie „Terror” produkowany jest przez Scott Free Productions, Emjag Productions i Entertainment 360 we współpracy z AMC Studios. Oprócz Kajganicha i Hugh, producentami wykonawczymi serii są także Ridley Scott, David W. Zucker, Alexandra Milchan, Scott Lambert oraz Guymon Casady.

Światowa premiera serialu zapowiedziana jest na 26 marca. Widzowie w naszym kraju będą mogli oglądać produkcję od 5 kwietnia na kanale AMC Polska. A oto pierwszy zwiastun „Terroru”:

Powieść „Terror” Dana Simmonsa ukazała się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Vesper.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film