Ruszyły zdjęcia do serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha

5 kwietnia 2019


Ruszyły zdjęcia do serialowej produkcji Canal+ na podstawie powieści „Król” Szczepana Twardocha. Za reżyserię odpowiada Jan P. Matuszyński. Główną rolę żydowskiego boksera Jakuba Szapiry zagra Michał Żurawski. Widzowie na ekranie zobaczą też m.in. Magdaleną Boczarską, Borysa Szyca i Arkadiusza Jakubika.

Zdjęcia do produkcji rozpoczęły się na początku kwietnia. Ekipa filmowa będzie pracowała w Warszawie i Łodzi. Poza Michałem Żurawskim (w roli Jakuba Szapiry), Kacprem Olszewskim (Mosze Bernsztajn), Arkadiuszem Jakubikiem (Kum Kaplica), Magdaleną Boczarską (Ryfka Kij) i Borysem Szycem (Janusz Radziwiłek) w oryginalnej produkcji Canal+ wystąpią: Andrzej Seweryn, Piotr Pacek, Lena Góra, Aleksandra Pisula, Paweł Wolak, Bartłomiej Topa, Adam Ferency, Krzysztof Pieczyński, Piotr Żurawski, Aleksandra Konieczna, Masza Wągrocka, Mikołaj Kubacki, Barbara Kurzaj, Marcin Pempuś, Andrzej Kłak, Michał Kowalski, Andrzej Szeremeta, Krzysztof Rogucki, Wojciech Urbański.

Reżyserem wszystkich odcinków serialu będzie Jan P. Matuszyński, twórca m.in. „Ostatniej Rodziny”, która otrzymała ponad 40 nagród na festiwalach filmowych na całym świecie (m.in. MFF Locarno, Camerimage, Festiwal Filmowy w Gdyni, FF Cottbus, MFF Chicago). Twórcami serialowego formatu są: Jan P. Matuszyński, Szczepan Twardoch, Łukasz M. Maciejewski i Leszek Bodzak. Za scenariusze poszczególnych odcinków odpowiadają zaś Łukasz M. Maciejewski (scenarzysta główny), Dana Łukasińska oraz Szczepan Twardoch, który jest również autorem dialogów postaci i pełni funkcję konsultanta produkcji. Za zdjęcia odpowiada Kacper Fertacz. Scenografię przygotowuje duet Grzegorz Piątkowski i Katarzyna Sikora, kostiumy ? Emilia Czartoryska, zaś charakteryzacja to dzieło Poli Guźlińskiej. Reżyserem castingu jest Piotr Bartuszek, a muzykę do serialu skomponuje Atanas Valkov. Producentem wykonawczym serialu na zlecenie Canal+ jest Aurum Film ? firma Leszka Bodzaka i Anety Hickinbotham, która odpowiada za wyświetlaną właśnie w kinach ekranizację „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator.

Akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku. Nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim żydowski bokser, Jakub Szapiro ? obiekt uwielbienia warszawskich kobiet oraz źródło zazdrości i lęku wielu mężczyzn. Jakub skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, Moszem Bernsztajnem, w którym widzi swojego następcę. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

„Król” to ekranizacja popularnej powieści Szczepana Twardocha, autora m.in. „Morfiny” czy „Dracha”. Canal+ zapowiada serialową superprodukcję, tworzoną z wielkim rozmachem, która będzie uniwersalną i ponadczasową opowieścią o gangsterskich porachunkach, burzliwych relacjach miłosnych, ludzkiej małostkowości, a nade wszystko o żądzy władzy i dążeniu do jej zdobycia za wszelką cenę. Wszystko zaś na tle wielobarwnego świata i brutalnych realiów przedwojennej Polski.

„W 2008 roku Małgosia Szumowska zaprosiła Łukasza Orbitowskiego, Wita Szostaka i mnie do pracy nad serialem, z którego nic nie wyszło, ale po którym pozostała nasza z Łukaszem i Witem przyjaźń, a we mnie myśl, że powieści nie są jedyną drogą artystycznej ekspresji, jaka mnie interesuje. W ciągu tych 11 lat angażowałem się w różne projekty, z różnym efektem. Dopiero wczoraj jednak, na planie serialu, którego jestem współtwórcą, zobaczyłem jak postaci, które wylęgły się kiedyś w mojej głowie nagle nabrały ciała, kształtu, charakteru, życia ? dopiero wczoraj poczułem, że tak, to się wydarzyło. Dzieje się. Ruszyłem nową drogą. Jestem tym bardzo wzruszony” ? napisał Szczepan Twardoch na swoim profilu na Facebooku.

fot. Łukasz Bąk
źródło: Canal+

Tematy: , , , ,

Kategoria: film