Przejmująca opowieść o próbie wyzwolenia się spod władzy męża. Film „Tylko my dwoje” na podstawie książki Erica Reinhardta w czerwcu w polskich kinach

22 kwietnia 2024

21 czerwca do kin w Polsce wejdzie francuski thriller „Tylko my dwoje” w reżyserii Valérie Donzelli i napisany wspólnie z Audrey Diwan („Zdarzyło się”). Przejmująca opowieść o toksycznej relacji i próbie odzyskania wolności powstała na podstawie nominowanej do Nagrody Goncourtów książki „Miłość i lasy” Erica Reinhardta.

„Tylko my dwoje” opowiada historię związku Blanche (w tej roli gwiazda europejskiego kina Virginie Efira) i jej męża Grégoire’a (Melvil Poupaud), od jego idyllicznych początków aż do eskalacji przemocy psychicznej oraz fizycznej i jej tragicznych skutków. To ujęty w formę retrospekcji trzymający w napięciu thriller o dominacji, postępującej kontroli i desperackiej próbie odzyskania wolności.

Kiedy Blanche poznaje na imprezie Grega, wydaje jej się, że trafiła na idealnego dla siebie mężczyznę. Kolejne dni i wspólnie spędzone chwile potwierdzają jedynie dobre pierwsze wrażenie. Bohaterka oczarowana jest przystojnym mężczyzną do tego stopnia, że gotowa jest dla niego zmienić swoje życie.

Wkrótce, w związku ze zobowiązaniami zawodowymi Grega, para przenosi się na drugi koniec kraju, do Lotaryngii, a niedługo później na świat przychodzi ich pierwsze dziecko. Sielanka zostaje jednak zakłócona z chwilą, gdy Blanche odkrywa, że Greg okłamał ją, ukrywając prawdziwe powody przeprowadzki. Mimo że przyjmuje przeprosiny i wytłumaczenie partnera, wątpliwości pozostają. Będę się one nasilały, zwłaszcza że mężczyzna stara się coraz bardziej kontrolować Blanche. Czy kobiecie uda się wyzwolić z tej toksycznej relacji?

Film powstał na podstawie nominowanej do Prix Goncourt powieści „Miłość i lasy” Erica Reinhardta, którą opublikowało w Polsce wydawnictwo Sonia Draga. „Odkąd w 2014 roku ukazała się moja powieść, dostaję mnóstwo wiadomości od czytelniczek wyznających mi, że identyfikują się z historią bohaterki” – przyznaje pisarz. „Piszą do mnie, że uratowała je moja książka. Głównym wyzwaniem podczas adaptacji powieści było sprawienie, żeby film wywarł taki sam wpływ na żeńską widownię. Potrzebny był mocny film, dzięki któremu po ponownym włączeniu świateł w kinie kobiety podejmą działanie i zdecydują się uciec od kontrolujących, znęcających się nad nimi mężów” – dodaje.

Scenariusz filmu reżyserka Valerie Donzelli napisała do spółki z Audrey Diwan – laureatką weneckiego Złotego Lwa za film „Zdarzyło się” na podstawie książki noblistki Annie Ernaux. „Kiedy Valérie Donzelli i Audrey Diwan zapytały mnie, czy chcę zaangażować się w pisanie scenariusza, powiedziałem im, że wolę tego nie robić – i dodałem, że mogą uczynić, co im się podoba, i powinny czuć się całkowicie swobodnie. Najważniejsze dla mnie było to, żeby na podstawie mojej książki powstał świetny film. Zdawałam sobie sprawę, że aby to osiągnąć, Valérie powinna móc przejąć pełną kontrolę nad historią z książki i wnieść ją do swojego świata – przełożyć ją na potrzeby kinowe. Zaufałem jej” – dodaje Reinhardt.

Film „Tylko my dwoje” zobaczymy w kinach już w czerwcu dzięki dystrybutorowi Aurora Films. Poniżej możecie zobaczyć oryginalny zwiastun:

Powieść „Miłość i lasy” Erica Reinhardta opublikowana została przez Wydawnictwo Sonia Draga w przekładzie Bożeny Sęk:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film