Powstał nowy serial na podstawie książki „My, dzieci z dworca Zoo”. Premiera 27 lutego w HBO GO, emisja w HBO od kwietnia

18 lutego 2021

Kultowa książka autobiograficzna „My, dzieci z dworca Zoo” Christiane Felscherinow doczekała się nowej ekranizacji. Ośmioodcinkowy serial zrealizowany przez Constantin Television i Amazon Studios będzie miał w Polsce swoją premierę w HBO GO już 27 lutego. W kwietniu produkcja emitowana będzie w HBO.

Serial „My, dzieci z dworca Zoo” to historia sześciorga nastolatków, którzy szukając swojego miejsca w świecie, intensywnie żyją w samym środku Berlina. Christiane, Stella, Babsi, Axel, Michi i Benno poznają się podczas undergroundowych imprez w pełnych narkotyków berlińskich klubach. Są silni, odważni i wiodą szalone życie w „raju”, który początkowo wydaje im się być feerią kolorów, brawury i ekscytacji.

Centralną postacią i osią dla całej grupy jest Christiane, na życiu której ogromne piętno odcisnęło rozstanie jej rodziców. Dziewczyna ucieka z domu, by odnaleźć się w niezwykle kuszącym alternatywnym świecie. Zacieśniające się z biegiem czasu więzi między nastolatkami sprawiają, że członkowie grupy w hedonistycznych uniesieniach szukają kolejnych dreszczy emocji, przeżywając pełne euforii wzloty i mroczne, niebezpieczne wręcz, upadki. Podczas gdy ich życie i związki na zmianę rozwijają się i rozpadają, ich własne traumy wciągają ich w wir, z którego nie każdy jest w stanie uciec.

„My, dzieci z dworca Zoo” to poszerzona do formuły serialu wersja bestsellerowej autobiografii Christiane Felscherinow (na okładce podpisywała się jako Christiane F.). Książka, w której napisaniu pomogli nastolatce dwaj zawodowi dziennikarze, została przetłumaczona na 30 języków i sprzedana na całym świecie w 5 milionach egzemplarzy. W wielu niemieckich szkołach stała się lekturą obowiązkową. Już w 1980 roku na podstawie „My, dzieci z dworca Zoo” powstał niskobudżetowy film, który premierę miał rok później. Do popularności obrazu przyczyniło się zaangażowanie w produkcję Davida Bowiego, który był ulubionym artystą Christiane F. Użyczył nie tylko nagrań na potrzeby ścieżki dźwiękowej, ale też zgodził się wziąć udział w filmie z występem na scenie podczas koncertu.

Muzyka, która rozbrzmiewa w nowym serialu, również powstała z inspiracji twórczością Davida Bowiego i we współpracy z jego spadkobiercami. Autorami ścieżki dźwiękowej są producenci Robot Koch i Michael Kadelbach, którzy łączą nowoczesne dźwięki z ikonicznymi brzmieniami. Akcja serialu została bowiem również osadzona w latach 70., ale nie stawiano na wierność historyczną, lecz stworzenie wrażenia znajdowania się poza konkretnym czasem. Nowa produkcja nie jest tak ponura i przerażająca jak film z 1981 roku. Twórcy serialu zrezygnowali z najbardziej drastycznych scen, skupiając się na pokazaniu stylowo ubranych młodych ludzi, którzy schodzą na złą drogę. Główna scenarzystka, Annette Hess, podkreślała w jednym z wywiadów, że chodziło o wywołanie sprzecznego wrażenia. Widzowie powinni poczuć się tak, jakby chcieli się uzależnić, a jednocześnie zrozumieć, że zdecydowanie tego nie chcą.

W roli Christiane występuje Jana McKinnon, na którą twórcy serialu natrafili przypadkiem. Oglądając materiały wideo z kilkoma kandydatami, w tle jednego z ujęć zobaczyli inną dziewczynę, Janę, która czekała na casting do kolejnej produkcji. I to właśnie ją obsadzili w tej roli. „Patrzyła w kamerę, a ja powiedziałem 'to ona’. Ma w sobie taki smutek, ma czyste, bardzo emocjonalne, głębokie spojrzenie” – mówi producent Oliver Berben. W pozostałych głównych rolach również znaleźli się aktorzy, którzy nie byli wcześniej znani. Michelangelo Fortuzzi występuje jako Benno, Lea Drinda jako Babsi, Lena Urzendowsky jako Stella, Jeremias Meyer jako Axel oraz Bruno Alexander jako Michi.

Reżyserem produkcji jest Philipp Kadelbach, który jest także jednym z autorów serialu razem z Annette Hess, pełniącą obowiązki głównej scenarzystki oraz producentki kreatywnej. Premiera „My, dzieci z dworca Zoo” odbędzie się 27 lutego w HBO GO. Tego dnia do serwisu dodanych zostanie wszystkich 8 odcinków produkcji. Emisja na antenie HBO zaplanowana została na kwiecień.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun serialu:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film