banner ad

Powieść „Szpadel” Lize Spit doczekała się ekranizacji. Film „Kiedy stopi się lód” w kinach od 1 grudnia

3 listopada 2023

Belgijska aktorka Veerle Baetens nakręciła film na podstawie głośnej książki „Szpadel” autorstwa Lize Spit. „Kiedy stopi się lód”, podobnie jak literacki pierwowzór, łączy w sobie formułę opowieści inicjacyjnej z trzymającym w napięciu thrillerem. Obraz trafi do polskich kin 1 grudnia.

„Kiedy stopi się lód” to debiut reżyserski Veerle Baetens. Belgijka swoją karierę filmową związała z aktorstwem. Ma na koncie blisko pięćdziesiąt ról. Popularność zyskała tytułową kreacją w serialu „Sara”, który był belgijskim odpowiednikiem amerykańskiej „Brzyduli Betty”. W 2013 roku otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej aktorki za główną rolę w filmie „W kręgu miłości” Felixa Van Groeningena.

Baetens od dawna marzyła, żeby zająć się również reżyserią. W 2016 roku otrzymała od jednego z producentów egzemplarz powieści „Szpadel” zawinięty w papier, z dopiskiem: „Chcesz to wyreżyserować?”. Książka była debiutem literackim niespełna trzydziestoletniej flamandzkiej pisarki i scenarzystki Lize Spit. W Belgii stała się prawdziwą sensacją, sprzedając się w nakładzie ponad 170 tysięcy egzemplarzy (typowe nakłady książek w tym kraju to 2 tysiące egzemplarzy). W 2018 roku powieść opublikowało w Polsce Wydawnictwa Marginesy.

Przygotowania do filmu trwały pięć lat. W sierpniu 2021 roku rozpoczęto realizację zdjęć, które zakończyły się dwa miesiące później. „Kiedy stopi się lód” miał swoją światową premierę na tegorocznym festiwalu Sundance Film Festival, gdzie młodziutka Rosa Marchant otrzymała nagrodę za najlepszą kreację aktorską. Jesienią film wszedł do szerokiej dystrybucji w kilku europejskich krajach, a w grudniu zawita do Polski.

„Kiedy stopi się lód” to opowieść o mrokach dojrzewania, dziecięcej bezwzględności i konieczności zmierzenia się z traumą z przeszłości. Eva jest nieśmiałą dziewczyną pracującą na co dzień jako asystentka fotografa. Większość wolnego czasu spędza w mieszkaniu, które dzieli z młodszą siostrą Tess. Równowaga jej bezpiecznego i ustabilizowanego życia zachwiana zostaje przez dwa wydarzenia.

Pierwszym z nich jest niespodziewana decyzja siostry o wyprowadzce. Drugim – facebookowe zaproszenie, które staje się pretekstem do tego, by Eva odwiedziła miejsce swojego dzieciństwa. Ten czas wydawał się dla bohaterki beztroski. Całe dnie spędzała z dwójką przyjaciół – Timem i Laurensem. Ich wzajemne relacje zostały wystawione na próbę z chwilą, gdy pomysły chłopców stawały się coraz bardziej zuchwałe. Eva, która nie mogła znaleźć zrozumienia w domu rodzinnym, bojąc się, że może zostać wykluczona z grupy, zaczęła być częścią ich niebezpiecznej gry.

Film zobaczymy w kinach od 1 grudnia. Poniżej prezentujemy oryginalny zwiastun:

Okładka książki „Szpadel” Lize Spit, która ukazała się nakładem Marginesów:

[am]
fot. mat. prasowe Aurora Films


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film