Polska premiera serialu „Castle Rock” na motywach twórczości Stephena Kinga już 2 sierpnia na HBO GO

27 lipca 2018


Mroczny serial „Castle Rock” J.J. Abramsa, którego fabuła oparta jest na motywach twórczości Stephena Kinga, będzie miał premierę w HBO GO już 2 sierpnia. Tego dnia do serwisu dodane zostaną od razu pierwsze cztery odcinki produkcji. Emisja na kanałach telewizyjnych HBO zapowiedziana jest na koniec sierpnia.

„Castle Rock” zabierze widzów w podróż do mrożącego krew w żyłach świata stworzonego przez Stephena Kinga. W produkcji pojawią się znane z jego twórczości motywy i bohaterowie. Akcja tej epickiej sagi mroku i światła rozgrywa się na terenie kilku kilometrów kwadratowych w lasach stanu Maine.

Fikcyjne miasteczko Castle Rock w stanie Maine często pojawia się w książkach Stephena Kinga. To właśnie tam toczy się akcja powieści „Cujo”, „To” i „Sklepik z marzeniami”. W opowiadaniach „Ciało” oraz „Rita i Skazani na Shawshank” znajdujemy liczne odniesienia do tego miasteczka albo ich akcja w nim się zawiązuje. Utrzymany w konwencji horroru psychologicznego serial „Castle Rock” nie opiera się na żadnym z utworów Kinga, ale w oryginalny sposób łączy znane tematy i motywy z jego powieści oraz wątki pojawiające się w najbardziej kultowych i popularnych dziełach tego pisarza.

Pomysłodawcy projektu, Sam Shaw i Dustin Thomason, mówią, że każdy sezon „Castle Rock” ma opowiadać inną historię, aczkolwiek postacie i wątki będą powracać. Głównym bohaterem pierwszego sezonu jest Henry Deaver, adwokat skazańców z celi śmierci. Po latach przyjeżdża do rodzinnego Maine, ponieważ otrzymał telefon ze Stanowego Zakładu Penitencjarnego Shawshank, gdzie służby odkryły obecność tajemniczego więźnia. Nikt nie wie, skąd się wziął, ani jak trafił do celi. To stanowi początek wielowątkowej opowieści, w trakcie której m.in. dojdzie do szokującej śmierci jednej z najbardziej wpływowych osobistości w Castle Rock, a także odsłonięta zostanie tajemnica przeszłości Henry’ego, gdy jako dziecko zniknął w tajemniczych okolicznościach.

O pomyśle na serial Sam Shaw i Dustin Thomason zaczęli dyskutować już jakieś dziesięć lat temu. „Duża część naszych bardzo długich rozmów o książkach i filmach koncentrowała się na Stephenie Kingu. Wydaje mi się, że mieliśmy obsesję na punkcie idei, żeby nie tyle powiązać ze sobą wszystkie historie, które pisał od 40 lat, ale w szczególności te dziejące się w miasteczku Castle Rock” – mówi Dustin Thomas. „Pomyślcie o tych strasznych rzeczach, które wydarzyły się w Castle Rock. Zaczęliśmy zastanawiać się, kto zostaje w takim miejscu. Po tym, jak miasto zostało sterroryzowane przez wściekłego psa, porywano ludzi, grasował seryjny morderca i zły bliźniak doppelganger, a w 'Sklepiku z marzeniami’ przybył tam nawet sam diabeł, komu chciało się jeszcze zostać w takim mieście? To był sam początek pomysłu na serial” – dodaje.

Choć główni bohaterowie „Castle Rock” to postacie oryginalne, w serialu ważną rolę odegra znany dobrze czytelnikom prozy Stephena Kinga szeryf Alan Pangborn. „To właśnie Alan Pangborn był dla nas ikonicznym szeryfem po George’u Bannermanie z pierwszych książek o Castle Rock. Pangborn przejął pałeczkę i jest postacią, którą pokochaliśmy w powieściach. Byliśmy naprawdę zainteresowani pomysłem ukazania, gdy Pangborn staje się kimś w rodzaju lwa u schyłku życia. Wprowadzając Castle Rock w czasy współczesne, chcieliśmy też zobaczyć, jak to jest zmierzyć się z kimś takim, jak Alan Pangborn. Sądziliśmy, że jest postacią, którą można umieścić na interesującej pozycji w środku tej bardzo dziwnej historii, którą przedstawiamy w pierwszym sezonie, opowieści o mieście i więzieniu oraz o związkach, jakie między nimi zachodzą” – tłumaczy Dustin Thomason.

Serial wyprodukowała należąca do J.J. Abramsa spółka Bad Robot Productions dla wytwórni Warner Bros. Television. W rolach głównych występują André Holland („Moonlight”, „Selma”, „42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy”), Melanie Lynskey („Bliskość”, „W chmurach”), Bill Skarsgård („To”, „Atomic Blonde”), Jane Levy („Podmiejski czyściec”, „Shameless – Niepokorni”) i Sissy Spacek („Carrie”, „Córka górnika”). Gościnnie do obsady dołączył także Scott Glenn („Pozostawieni”).

Serial „Castle Rock” składa się z dziesięciu odcinków. Polska premiera odbędzie się w HBO GO już 2 sierpnia. Tego dnia do serwisu dodane zostaną cztery pierwsze odcinki produkcji, kolejne pojawiać się będą co czwartek. Pierwsza emisja w telewizji kablowej zapowiedziana jest na 26 sierpnia na kanale HBO 3, powtórki – 28 sierpnia na HBO i 29 sierpnia na HBO 2.

Poniżej możecie zobaczyć polskie zwiastun serialu „Castle Rock”:

Plakat promujący serial „Castle Rock” stylizowany na okładki książek Stephena Kinga z lat 80.:

Przy okazji premiery serialu nakręcono dokument o miejscach i wydarzeniach, które stanowiły dla Stephena Kinga i twórców serialu inspirację do stworzenia „Castle Rock”. Film możecie obejrzeć poniżej w wersji anglojęzycznej.

[am]
fot. Patrick Harbron/Hulu

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film