Polska premiera ekranizacji „Mrocznego zakątka” Gillian Flynn od razu na DVD

18 listopada 2015

premiera-mroczny-zakatek-1
19 listopada na rynku polskim ukaże się ekranizacja książki „Mroczny zakątek” Gillian Flynn. Film w reżyserii Gillesa Paquet-Brennera nie trafi jednak do kin, a wydany zostanie od razu na płytach DVD. W księgarniach jest też dostępna edycja powieści z filmową okładką.

Bohaterką powieści i filmu jest Libby Day. Kiedy była małą dziewczynką, zamordowano jej matkę i dwie starsze siostry. To jej zeznania doprowadziły do skazania piętnastoletniego brata Bena na dożywocie. Dziś, po dwudziestu pięciu latach, Ben nadal siedzi w więzieniu, a Libby desperacko potrzebuje pieniędzy. Kiedy więc członkowie Klubu Kryminalnych Ciekawostek, stowarzyszenia, które fascynuje się tajemniczymi zabójstwami, uznają, że Ben został niesłusznie skazany, i proponują jej pieniądze w zamian za pomoc w jego uwolnieniu, Libby nie może się nie zgodzić. Musi poradzić sobie z demonami przeszłości, ocenić, co naprawdę pamięta z tamtej nocy, a co wmówiono jej w trakcie śledztwa, i wreszcie poznać prawdę o swojej rodzinie. Czy brutalnego morderstwa dopuścił się brat, posądzany o satanizm? Czy śledczy popełnili błąd?

premiera-mroczny-zakatek-2

„Biblioteki pełne są opowieści o całych pokoleniach brutalnych mężczyzn, uwikłanych w zaklęty krąg agresji. Ja chciałam napisać o agresji kobiet” – mówi Flynn. „Mroczny zakątek” został wybrany najlepszą książką roku według „Publisher?s Weekly”, ulubioną książką krytyków „New York Timesa” i „Chicago Tribune”. Nic dziwnego, że – podobnie jak pozostałymi dwoma tytułami autorki – książką zainteresowali się filmowcy. W obrazie w reżyserii Gillesa Paquet-Brennera w Libby wcieliła się Charlize Theron. Dla aktorki była to szczególna rola, ponieważ w młodości sama była świadkiem rodzinnej tragedii (choć o zupełnie innym podłożu), gdy jej własna matka w obronie siebie i córki zastrzeliła ojca Charlize. Obok Theron w filmie zagrali też m.in. Nicholas Hoult, Chloë Grace Moretz i Corey Stoll.

premiera-mroczny-zakatek-3

Film w niektórych kwestiach różni się od książki. Dotyczy to nie tylko rozwiązań fabularnych, ale też wyglądu głównej bohaterki. Charlize Theron ma blond włosy i 177 centymetrów wzrostu, tymczasem książkowa Libby to niziutka dziewczyna o bujnym biuście i rudych włosach. Jak twierdzi autorka książki, praca krytyczki telewizyjnej, którą wykonywała przez kilka lat, sprawiła, że łatwiej jej nabrać dystansu do takich rzeczy. „Doceniam starania, żeby trzymać się blisko książki, ale trzeba przede wszystkim myśleć o tym, co będzie dobrze wyglądało na ekranie. Trzeba wybrać, które sceny wyciąć. Popieram wszystkie zabiegi, które dobrze przenoszą książkę na ekran” – powiedziała w rozmowie z „The New York Timesem”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu, który pojawi się od razu na płytach DVD. Wydanie książki z filmową okładką jest dostępne w księgarniach dzięki wydawnictwu Znak Literanova.

premiera-mroczny-zakatek-4

Tematy: , , ,

Kategoria: film