Pierwszy zwiastun serialu „Fundacja” na podstawie sagi Isaaca Asimova

23 czerwca 2020

Apple TV+ udostępniła pierwszy zwiastun serialu „Fundacja” realizowanego na podstawie serii książek Isaaca Asimova. Premiera produkcji zapowiedziana jest na 2021 rok.

„Ludzie próbują zekranizować 'Fundację’ od ponad 50 lat. 'Fundacja’ miała olbrzymi wpływ na 'Gwiezdne wojny’. To największe dzieło science fiction wszech czasów. Historia się rozrasta, jej zakres też. Rozwija się na przestrzeni tysiąca lat” ? mówi showrunner i producent wykonawczy David S. Goyer.

Historie o Fundacji publikowane były w latach 1942?1993. Saga opowiada o upadku Imperium Galaktycznego i wysiłkach mających na celu ograniczyć wynikły z tego chaos, podjętych przez Hariego Seldona, wynalazcę nowej nauki zwanej psychohistorią, która wykorzystuje matematykę do przewidywania przyszłości. Historia obejmuje duży przedział czasowy, więc Seldon jest oczywiście tylko jednym z wielu jej bohaterów. Czy serial skupi się jedynie na okresie jego aktywności, zostawiając sobie furtkę fabularną dla kolejnych sezonów? Tego jeszcze nie wiemy.

„Fundację” próbowało zekranizować wiele wytwórni. Wersję kinową planowała nakręcić New Line Cinema. Później zaangażował się Warner Bros., następnie prawa przeszły do HBO. W 2018 roku ogłoszono, że firma Apple zleciła realizację 10-odcinkowego serialu. W Hariego Seldona wcieli się Jared Harris. W obsadzie znaleźli się także: Lee Pace, Lou Llobell i Leah Harvey. Producentką wykonawczą jest m.in. córka Isaaca Asimova, Robyn Asimov.

Serialowa wersja „Fundacji” miała trafić na ekrany wcześniej, ale z powodu pandemii koronawirusa prace zostały wstrzymane. Na dzień dzisiejszy wiemy jedynie, że premiera odbędzie się w 2021 roku. A oto zwiastun:

W Polsce książki z serii „Fundacja” Isaaca Asimova ukazały się m.in. nakładem Domu Wydawniczego Rebis:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film