Paul Verhoeven nakręci serial na podstawie „Bel-Ami” Maupassanta

13 maja 2020


Holenderski reżyser Paul Verhoeven planuje nakręcić francuskojęzyczny serial na podstawie książki „Bel-Ami” Guya de Maupassanta. Zdjęcia mają powstać latem 2021 roku we Francji.

Powieść „Bel-Ami”, w Polsce znana również pod tytułem „Uwodziciel ? Bel Ami” lub „Piękny Pan”, to jeden z wczesnych utworów Maupassanta, opublikowany w 1885 roku. Głównym bohaterem jest dziennikarz George Duroy i jego niezbyt moralna droga od zera do bohatera, a dokładniej od biednego podoficera kawalerii do najbardziej wpływowego człowieka w Paryżu. Duroy to manipulator, który nie waha się wykorzystywać ludzi wokół siebie, w szczególności kobiet.

Serial na podstawie „Bel-Ami” ma liczyć osiem odcinków i wszystkie wyreżyseruje osobiście 82-letni Paul Verhoeven. Za scenariusz odpowiada Gerard Soeteman ? panowie współpracowali wcześniej przy „Czarnej księdze” i „Tureckich owocach”. Producentem został Sa?d Ben Sa?d, pod jego auspicjami powstaje też pełnometrażowy film Verhoevena zapowiedziany na 2021 rok, „Benedetta”. Ich wcześniejsza współpraca przy „Elle” okazała się sporym sukcesem, ponieważ film został uhonorowany Złotym Globem i Cezarem. Serial na podstawie „Bel-Ami” również będzie francuskojęzyczny. Na razie nie wiadomo jednak, która stacja kupi prawa do emisji, nie znamy też szczegółów dotyczących obsady.

„Bel-Ami” było już kilkukrotnie ekranizowane, po raz pierwszy w 1939 roku, a po raz ostatni w 2012 roku. W głównej roli wystąpił wówczas Robert Pattinson, a u jego boku zagrały Uma Thurman, Kristin Scott Thomas i Christina Ricci.

Paul Verhoeven debiutował na dużym ekranie w 1960 roku, jednak jego pierwszym prawdziwym światowym sukcesem było „Ciało i krew” z 1985 z Rutgerem Hauerem i Jennifer Jason Leigh w rolach głównych. Najsłynniejsze filmy Verhoevena to „RoboCop”, „Pamięć absolutna”, „Nagi instynkt” i „Żołnierze kosmosu”.

[kch]
fot. Georges Biard

Tematy: , ,

Kategoria: film