banner ad

„Elle” – thriller psychologiczny Paula Verhoevena na podstawie powieści Philippe’a Djiana w kinach od 27 września

23 stycznia 2017


27 stycznia do polskich kin wejdzie nowy film Paula Verhoevena. „Elle” to thriller psychologiczny zrealizowany na podstawie powieści „Oh…” Philippe’a Djiana, francuskiego pisarza stawianego w jednym rzędzie obok Michela Houellebecqa i Virginie Despentes.

Bohaterką „Elle” jest Mich?le. Kobieta wydaje się niezniszczalna. Jest twardą, bezkompromisową szefową znakomicie prosperującej firmy zajmującej się grami video. Z podobną bezwzględnością podchodzi do życia prywatnego i uczuciowego. Brutalny gwałt, którego staje się ofiarą we własnym domu, zmienia jej życie na zawsze. Kiedy odkrywa, kto jest sprawcą, oboje poddają się swoistej grze ? perwersyjnej i przerażającej. A gra ta w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli?

„Elle” to pierwsza francuskojęzyczna produkcja w dorobku Paula Verhoevena. Jak mówi reżyser, tego filmu nie udałoby mu się zrealizować w Stanach Zjednoczonych nie tylko ze względów finansowych, ale też artystycznych: „Wiedziałem, że będzie mi trudno znaleźć w Hollywood aktorkę, która zdecydowałaby się zagrać tak niemoralną postać”.

Paul Verhoeven i Isabelle Huppert na planie „Elle”.

Isabelle Huppert patrzyła na główną bohaterkę zupełnie inaczej niż aktorki zza oceanu. „Jest bardzo zróżnicowana ? jest cyniczna, hojna, zimna, rozkazująca, bardzo niezależna. Ma wiele twarzy. Z całą pewnością nie jest sentymentalna; prowadzi ją to, co przydarza się w życiu, ale nic jej nie łamie. Siła jej charakteru jest punktem wyjścia tej postaci. Nigdy nie jest ofiarą, nawet kiedy ma do tego pełne prawo: będąc córką wielokrotnego mordercy i ofiarą gwałciciela. Rzadko zdarzają się takie postacie kobiece w kinie. Nawet jeśli portretuje się silne kobiety, to one i tak w pewnym momencie skręcają w kierunku sentymentalności, uczuciowości” – zauważa aktorka. „Tak. Uczynienie jej kimś sentymentalnym, byłoby wielkim błędem”.

Autor literackiego pierwowzoru, Philippe Djian, to popularny we Francji pisarz stawiany w jednym rzędzie z takimi niepokornymi twórcami, jak Michel Houellebecq, Virginie Despentes i Frédéric Beigbeder. Polskim czytelnikom znany jest za sprawą powieści „W stronę niewinności”, która jest hołdem złożonym Henry?emu Millerowi i zabawą z konwencją literatury pornograficznej, a także takich książek, jak „Nieczystości” czy „Frykcje”. Powieść „Oh…”, na podstawie której nakręcono „Elle”, nie ukazała się w naszym kraju, więc film Verhoevena daje nam jedyną, jak na razie, sposobność, aby poznać tę historię.

„Elle” otrzymała siedmiominutowe owacje na stojąco podczas światowej premiery na Festiwalu Filmowym w Cannes. Film jest także francuskim kandydatem do Oscara. Oprócz Isabelle Huppert w ekranizacji występują aktor słynnej Comédie Française Laurent Lafitte, Anne Consigny, Charles Berling, Virgine Aefira, Judith Magre.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Elle”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film