banner ad

„Kurczak ze śliwkami” na podstawie komiksu Satrapi w grudniu trafi do kin

5 grudnia 2012


26 grudnia na ekranach polskich kin pojawi się zeszłoroczna produkcja na podstawie komiksu Marjane Satrapi pt. „Kurczak ze śliwkami”.

Komiks i film opowiada o Nasserze Alim, wybitnym skrzypku, który w wyniku drobnej, domowej sprzeczki traci swój ukochany instrument. Okazuje się, że żadne inne, choćby nawet najlepsze skrzypce, nie potrafią zastąpić tych zniszczonych. Artysta traci dawną przyjemność z tworzenia muzyki i szybko zaczyna wątpić w sens życia. Załamany kładzie się pewnego dnia do łóżka z mocnym postanowieniem: chce umrzeć.

Przez siedem dni i nocy Nasser Ali przeprowadza prywatny rozrachunek z samym sobą. Odbywamy razem z nim podróż po kolejnych etapach jego życia, na które wielki wpływ miał muzyczny talent i związane z nim trudne wybory. Z jednym z nich związana jest tajemnica, która skrzypkowi odbiera radość życia skuteczniej niż zniszczony instrument.

Opowieścią tą, wydaną w Polsce przez wydawnictwo Post, Marjane Satrapi, jedna z najbardziej znanych obecnie autorek współczesnego komiksu, twórczyni słynnego i cenionego „Persepolis” chciała ponownie powrócić do osobistej tematyki. „Punktem wyjścia była historia wuja mojej matki – muzyka zmarłego w dziwnych okolicznościach, których nikt nigdy nie był w stanie wyjaśnić” – mówi autorka. „Pewnego razu pojechałam do Niemiec do brata mojej matki, również muzyka. On opowiedział mi, jak niezwykłym człowiekiem był ich wuj – jeden z najlepszych wirtuozów gry na tarze swoich czasów (w filmie tara zostaje zastąpiona skrzypcami – przyp.red.). Pokazał mi też jego zdjęcia. A ponieważ jestem bardzo wrażliwa na piękno, romantyczna twarz tego człowieka zafascynowała mnie i zrodziła we mnie chęć opowiedzenia jego historii, historii o artyście złamanym przez miłość.”

Satrapi opowiada historię rodzinną z dystansem i humorem. Wprowadza odbiorców w złożoną opowieść, w której doświadczenie prywatnego, jednostkowego życia łączy się z baśniową fantazją. „Kurczak ze śliwkami” zapowiadany jest jako wysmakowany, przepiękny wizualnie, zabawny i wzruszający film o tym co w życiu najważniejsze.

„Chcieliśmy zrobić film, który w miarę, jak się rozwija, staje się coraz bardziej wolny od realizmu. Podobał nam się pomysł nakręcenia wielkiej historii miłosnej w stylu melodramatów Douglasa Sirka, ale postanowiliśmy potraktować ją z humorem” – tłumaczy Satrapi.

„Kurczak ze śliwkami” to kolejny po „Persepolis” wspólny film Marjane i Vincenta Paronnauda. Tym razem twórcy zrezygnowali jednak z animacji i sięgnęli po aktorskie gwiazdy, m.in. Mathieu Amalrica („Motyl i skafander”), Jamela Debbouze’a („Amelia”), Isabellę Rossellini („Blue Velvet”).

Obraz miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku, ale do Polski zawita dopiero teraz. Zgodnie z zapowiedzią dystrybutora, będziemy mogli go oglądać od 26 grudnia na ekranach kin studyjnych.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Kurczaka ze śliwkami”:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film