„Kiedy byliśmy sierotami” Kazuo Ishigury doczeka się telewizyjnej ekranizacji

24 stycznia 2018


Producenci serialu „Peaky Blinders”, Caryn Mandabach i Jamie Glazebrook, pracują nad telewizyjną adaptacją powieści „Kiedy byliśmy sierotami” zeszłorocznego laureata Nagrody Nobla, Kazuo Ishigury.

Wydana oryginalnie w 2000 roku książka bliska jest gatunkowi powieści detektywistycznej, a jej akcja rozgrywa się w latach 30. Słynny brytyjski detektyw Christopher Banks wierzy, że klucz do ocalenia świata przed nadciągającą katastrofą leży w przeszłości. Wychowany w kryjącym wiele sekretów, politycznie zaangażowanym Szanghaju, wyrusza w realną i duchową podróż do tego miasta, by odnaleźć rodziców, którzy w zagadkowych okolicznościach zaginęli tam, gdy był małym chłopcem. Ta nierozwiązana tajemnica prześladowała go przez całe życie. Wędrówka przez zrujnowaną metropolię staje się również wędrówką w czasie, jawa przeplata się ze snem, a prawda wciąż pozostaje poza zasięgiem.

„Każde arcydzieło Kazuo Ishigury opisuje tak sugestywny świat, że możemy poczuć, jakbyśmy w nim żyli. 'Kiedy byliśmy sierotami’ nie jest wyjątkiem ? to thriller psychologiczny, jak żaden inny, którego akcja rozciąga się na kontynenty w samym sercu wojny” ? powiedział Jamie Glazebrook. „Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani możliwością przeniesienia tej historii na ekran”.

Do tej pory dwie spośród siedmiu powieści Ishigury doczekały się filmowych adaptacji. Jednak zarówno „Okruchy dnia”, jak i „Nie opuszczaj mnie” były produkcjami kinowymi. Proza noblisty ma więc szansę po raz pierwszy trafić na mały ekran. „Telewizja stała się obecnie tak ekscytującym sposobem opowiadania historii, z tak wieloma możliwościami, że nie jestem w stanie wyrazić, jak bardzo się cieszę, iż moją londyńsko-szanghajską 'powieścią detektywistyczną’ 'Kiedy byliśmy sierotami’ zajmie się firma, która dała nam 'Peaky Blinders'” ? powiedział Ishiguro.

Zanim dojdzie do powstania ekranizacji polecamy sięgną po literacki pierwowzór. Powieść „Kiedy byliśmy sierotami” ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

[aw,am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film