Harvey Keitel, Jonah Hauer-King i Anna Próchniak w ekranizacji „Tatuażysty z Auschwitz”. Zaprezentowano pierwsze zdjęcia z miniserialu

17 stycznia 2024

Platforma SkyShowtime zaprezentowała pierwsze zdjęcia z miniserialu „Tatuażysta z Auschwitz” opartego na popularnej powieści Heather Morris. Premiera produkcji, w której występują Harvey Keitel, Melanie Lynskey, Jonah Hauer-King, Anna Próchniak i Jonas Nay, będzie miała miejsce w czerwcu 2024 roku.

Sześcioodcinkowy serial powstał na podstawie powieści nowozelandzkiej pisarki Heather Morris, która czerpie inspirację z prawdziwej historii Laliego i Gity Sokolov, którzy spotkali się podczas Holocaustu, jako więźniowie obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Lali to słowacki Żyd, który w 1942 roku został deportowany do Auschwitz. Krótko po przybyciu do obozu zostaje wyznaczony do roli „Tätowierera” – jednego z tatuażystów odpowiedzialnych za nanoszenie numerów identyfikacyjnych na ramiona współwięźniów. Pewnego dnia poznaje więźniarkę Gitę. Lali i Gita zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia – to początek odważnej i niezapomnianej historii tych dwojga. Para, którą bezustannie pilnuje nieprzewidywalny oficer SS, jest zdeterminowana, żeby chronić siebie nawzajem i wspólnie przetrwać.

Harvey Keitel (jako Lali Sokolov) i Melanie Lynskey (jako Heather Morris) spacerują ulicami Melbourne (fot. © Martin Mlaka/SkyShowtime)

Mniej więcej 60 lat później Lali spotyka początkującą pisarkę, Heather Morris. Niedawno owdowiały mężczyzna znajduje w sobie odwagę, aby opowiedzieć światu swoją historię. Ponad 80-letni Lali powierza ją Heather, mierząc się z traumatycznymi duchami swojej młodości i na nowo przeżywając moment znalezienia miłości w najstraszniejszym z miejsc.

Powieść „Tatuażysta z Auschwitz”, którą napisała Heather Morris, sprzedała się w nakładzie 12 milionów egzemplarzy i została przetłumaczona na 40 języków. Książka wywołała duże kontrowersje, ponieważ zachwalano ją w reklamach jako literacki dokument. Tymczasem – jak zauważyła Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz – z uwagi na liczbę błędów merytorycznych nie może być rekomendowana jako wartościowa pozycja dla osób chcących poznać i zrozumieć dzieje KL Auschwitz.

„Książkę należy postrzegać (…) jako niemal pozbawioną wartości dokumentalnej impresję na temat Auschwitz, jedynie inspirowaną autentycznymi zdarzeniami. Proporcje pomiędzy świadectwem i faktografią a tworzącą narrację fikcją literacką są zdecydowanie przesunięte w stronę literackości” – pisała w miesięczniku „Memoria”.

Jonah Hauer-King jako Lali Sokolov przechodzi przez obóz Auschwitz wraz z aktorem niemieckiego pochodzenia, Jonasem Nayem, w roli nazistowskiego oficera Stefana Baretzkiego (fot. © Martin Mlaka/SkyShowtime)

Powieść doczekała się adaptacji w formie miniserialu, który zrealizowała izraelska reżyserka Tali Shalom-Ezer. W młodego Lale Sokolova wcielił się Jonah Hauer-King, zaś starszego o 60 lat bohatera zagrał Harvey Keitel. W roli Gity Furman wystąpiła polska aktorka Anna Próchniak, z kolei autorkę książki zagrała Melanie Lynskey. W produkcji wystąpił również Jonas Nay, który wcieli się w rolę hitlerowskiego zbrodniarza Stefana Baretzkiego.

„Od samego początku wiedzieliśmy, że to Jonah powinien zagrać młodego Laliego. Gdy dołączył do obsady, stanęliśmy przed wyzwaniem znalezienia idealnej Gity. Anna była dla nas cudownym odkryciem podczas castingu. Stawało się dla nas coraz bardziej jasne, że tylko Jonah i Anna mogą oddać człowieczeństwo, ducha oporu oraz bunt Laliego i Gity. Obydwoje zagrali niezapomniane role, które zdefiniują ich kariery” – powiedziała Claire Mundell, producentka wykonawcza miniserialu i dyrektorka kreatywna Synchronicity Films.

„Mieć Harveya w naszym zespole to było spełnienie marzeń. Stopień zaangażowania i autentyczności, z jakim Harvey podszedł do roli Laliego, robił ogromne wrażenie. Ważne dla nas było, żeby zarówno młodego, jak i starszego Laliego zagrali żydowscy aktorzy, dodający tej postaci subtelności, empatii, współczucia i złożoności, których potrzebowaliśmy” – dodała.

Harvey Keitel jako Lali Sokolov w swoim apartamencie w Melbourne (fot. © Martin Mlaka/SkyShowtime)

Obecność w fabule autorki książki dowodzi, że adaptacja różni się od książki. „Budowaliśmy tę historię, bazując na rzeczywistych spotkaniach Heather i Laliego w jego mieszkaniu w Melbourne. Lali na początku opowiada tylko tyle, ile jest w stanie, ale w miarę wzrastającego zaufania do Heather zaczyna dzielić się z nią pełnią strasznej traumy, której wciąż doświadcza jako ocalały. Heather i Lali poznali się przez wspólnego znajomego i spotkali przy kawie, a przez kolejne trzy lata ich relacja naturalnie się rozwijała. Nie jestem pewna, czy którekolwiek z nich początkowo zdawało sobie sprawę z tego, że właśnie zaczynają opowiadać piękną historię miłosną Gity i Laliego” – skomentowała Claire Mundell.

Pięć opublikowanych właśnie zdjęć przedstawia skalę produkcji serialu. „Tatuażysta z Auschwitz” zadebiutuje w serwisie SkyShowtime w czerwcu 2024 roku i będzie dostępny tam na wyłączność. Ścieżkę dźwiękową do adaptacji stworzyli wielokrotnie nagrodzony Oscarem kompozytor Hans Zimmer i Kara Talve.

Jonah Hauer-King jako Lali Sokolov wsiada do pociągu jadącego do Auschwitz (fot. © Martin Mlaka/SkyShowtime)

[md]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film