Firma producencka Channinga Tatuma chce nakręcić serial na podstawie „Jak nakarmić dyktatora” Witolda Szabłowskiego

14 grudnia 2021

„Jak nakarmić dyktatora” trafiło do Hollywood. Opcję do serialu na bazie książki kupiła firma Free Association, której właścicielem jest aktor Channing Tatum. Współproducentami serialu będą autor książki Witold Szabłowski oraz aktor i producent Maciej Musiał.

„To wymarzona sytuacja, bo wszystkie duże firmy, w stylu Netlixa czy HBO, wolą kupować u ludzi, których znają i którzy już 'dowieźli’ duże produkcje, a Tatum 'dowiózł’ i to wiele razy” – napisał na swoich profilach w mediach społecznościowych Witold Szabłowski. „To pierwszy polski reportaż i prawdopodobnie pierwsza polska książka (poprawcie mnie, jeśli się mylę) sprzedana bezpośrednio do Hollywood” – dodał.

Serial ma być fabularną opowieścią o kucharzu, który – wbrew własnej woli – zaczyna pracować dla krwawego dyktatora. Jego losy wzorowane będą na prawdziwych opowieściach kucharzy dyktatorów, do których Szabłowski dotarł, pracując nad swoją książką.

„Razem z Maciejem Musiałem jesteśmy koproducentami, a ja dodatkowo – współscenarzystą. Mam nadzieję, że na końcu tej przygody powstanie serial fabularny na podstawie prawdziwych opowieści z mojej książki” – pisze Szabłowski.

Opublikowana w 2019 roku przez Wydawnictwo W.A.B. książka „Jak nakarmić dyktatora” to światowy bestseller. Witold Szabłowski wysłuchał historii życia kucharzy pracujących dla pięciu dyktatorów. Razem z bohaterami swego reportażu gotował też dania, które zmieniły historię. W 2021 książka otrzymała w Paryżu Gourmand Cookbook Award, czyli tzw. kulinarnego Oscara.

Najnowsza książka autora, „Rosja od kuchni. Jak zbudować imperium nożem, chochlą i widelcem”, to kontynuacja tematu opisanego w „Jak nakarmić dyktatora”. Tym razem Szabłowski opowiada historię Rosji i Związku Radzieckiego z perspektywy kucharzy.

[am]
fot. Pola Sobuń
źródło: Foksal

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film