Dirk Gently w mini-serialu telewizyjnym

6 marca 2012


BBC Four rozpoczął emisję mini-serialu na podstawie prozy Douglasa Adamsa. Na mały ekran przeniesiono szalone przygody Dirka Gently, jedynego na świecie holistycznego detektywa.

„Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently” i „Mroczny podwieczorek dusz” to dwa mniej znane utwory Douglasa Adamsa, który popularność zyskał przede wszystkim dzięki ze swojej 'trylogii w pięciu tomach’ zatytułowanej „Autostopem przez galaktykę”. Kogo uwiodły szalone przypadki ostatniego Ziemianina, kosmicznego autostopowicza, uciekającego przed prawem prezydenta wszechświata oraz depresyjnego robota, ten powinien sięgnąć również po nadnaturalne kryminały pisarza utrzymane w klimacie noir i hard boiled. Obie powieści to właściwie arcydzieła, najwyżej cenione przez krytykę za śmiałe eksperymenty z formą i językiem.

Z tego powodu informacje o ekranizacji przygód Dirka Gently, stosującego nietypową holistyczną metodę dedukcji, wywołały spore zamieszanie wśród miłośników twórczości Adamsa. Bowiem książka wydaje się być zupełnie niefilmowa.

Zamiast filmu powstał dwa lata temu pilota serialu ze Stephanem Manganem w roli głównej. Za scenariusz odpowiadał Howard Overman, twórca „Misfits”, rewelacyjnie przyjętej produkcji kanału E4.

„Powiedziałem, że jeśli miałbym to robić, nawet nie mam zamiaru próbować adaptować książki, jej się nie da adaptować. Szczególnie nie przy budżecie BBC Four” – wyjaśnił Overman. „Celowo podjęliśmy decyzję, żeby nie tłumaczyć dosłownie książki. Gdybyśmy to zrobili, fani byliby zawiedzeni, bo nie jesteśmy w stanie oddać na ekranie ludzkiej wyobraźni.”

Akcję scenarzysta osadził więc w czasach współczesnych i pominął znaczną część materiału, w tym elektrycznego mnicha, jednego z bohaterów, który stal się niejako wizytówką książki. I choć ściągnął na siebie głosy krytyki, pilot miał niespodziewanie dobrą oglądalność, a odzew ze środowiska fanów Adamsa był w dużej mierze pozytywny. Także aktor wcielający się w holistycznego detektywa spotkał się z dobrym przyjęciem u widowni.

Sympatyków filmu ucieszy, że BBC Four zdecydowało się zrealizować trzy kolejne odcinki, które emitowane są od wczoraj na kanale brytyjskiej stacji.

„Kiedy znów przeczytałem obie książki, uderzyło mnie, jak bardzo aktualne są, chociaż zostały napisane wiele lat temu. Gently wyprzedził swoje czasy” ? powiedział Overman a my mamy nadzieję, że serial stanie się dobrą okazją, aby któreś z naszych wydawnictw przypomniało obie pozycje Adamsa o holistycznej agencji detektywistycznej, gdyż ich nakład od lat jest już wyprzedany.

Poniżej możecie zobaczyć krótką zapowiedź mini-serialu:

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film