BBC kręci film inspirowany wydarzeniami opisanymi w „Moby Dicku”

10 kwietnia 2013

Nickerson i prawdziwy Moby Dick
Stacja BBC rozpoczyna w tym tygodniu na Malcie zdjęcia do filmu „The Whale” (z ang. „Wieloryb”) o losach załogi pechowego statku wielorybniczego, które zainspirowały Hermana Melville’a do napisania „Moby Dicka”.

W 90-minutowym filmie telewizyjnym nie uświadczymy jednak kapitana Ahaba, Izmaela, czy ciemnoskórego harpunnika Queequega, bowiem akcja nie będzie rozgrywać się na „Pequodzie”, a jego autentycznym odpowiedniku „The Essex”. Historię fatalnego rejsu statku, który został w 1820 roku staranowany przez olbrzymiego kaszalota, opisał rok później przy pomocy ghostwritera jeden z ośmiu ocalałych, Owen Chase. To między innymi jego relacją inspirował się Melville pisząc trzydzieści lat później „Moby Dicka”.

Najnowszy film, do którego realizacji przystępuje w tym tygodniu BBC, oparto na książce innego członka załogi, 14-letniego chłopca okrętowego Thomasa Nickersona. Swoją wersję wydarzeń Nickerson opisał dopiero u progu życia w 1876 roku. Melville nie miał nawet możliwości przeczytania tego manuskryptu, gdyż tekst zaginął i został odnaleziony dopiero w 1960 roku. Minęło kolejne dwadzieścia lat zanim ustalono jego autentyczność i doprowadzono do wydania skróconej wersji w 1984 roku.

Scenariusz do „Wieloryba” napisał Terry Cafolla. W głównych rolach pojawią się Jonas Armstrong, Adam Rayner, Paul Kaye, David Gyasi i Charles Furness. Z racji tego, że wspomnienia Nickersona mogą być znane polskim czytelnikom jedynie pośrednio, z książki „W samym sercu morza” Nathaniela Philbricka, film będzie rzadką okazją do porównania klasycznej powieści Hermana Melville’a z autentycznymi wydarzeniami, które stanowiły dla niej inspirację.

Na zdjęciu załączonym do newsa Thomas Nickerson oraz rysunek, jaki wykonał  wieku czternastu lat, w dniu, gdy jego statek zderzył się z wielorybem.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film