Atiq Rahimi rozpoczął zdjęcia do ekranizacji powieści „Maria Panna Nilu” Scholastique Mukasongi

3 grudnia 2018


Afgański pisarz i reżyser Atiq Rahimi ekranizuje powieść „Maria Panna Nilu” Scholastique Mukasongi. Właśnie ruszyły prace na planie, które potrwają dwa miesiące. Powyżej możecie zobaczyć pierwsze zdjęcie z filmu.

„Maria Panna Nilu” opowiada o wydarzeniach, które doprowadziły do ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Akcja książki rozpoczyna się pod koniec lat 70. w katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju. Większość uczennic stanowią dziewczyny należące do będącego u władzy plemienia Hutu. Te, które pochodzą z plemienia Tutsi, muszą mierzyć się z niechęcią i prześladowaniami ze strony koleżanek. Pozorny spokój szkolnego życia mąci coraz bardziej nasilająca się atmosfera wzajemnej wrogości, walki politycznej i spisków.

„Kiedy w 2012 roku ukazała się książka 'Maria Panna Nilu’, zainteresowałam się historią ludobójstwa popełnionego na Tutsi i zobowiązałam się pokazać światu, jak doszło do tej zbrodni” ? skomentowała producentka Marie Legrand.

Producentka Marie Legrand na planie filmu.

Reżyser filmu, Atiq Rahimi, dobrze radzi sobie z przenoszeniem słowa pisanego na ekran, czego dowodzą jego dwie dotychczasowe produkcje: „Ziemia i popioły” oraz „Kamień cierpliwości”. Co ciekawe, oba tytuły nakręcił na podstawie własnych książek (druga z nich została uhonorowana Nagrodą Goncourtów). „Maria Panna Nilu” będzie więc pierwszym filmem w jego dorobku zrealizowanym na podstawie prozy kogoś innego. Jednak reżyser traktuje projekt równie osobiście, jak dwa poprzednie.

„W czasie ludobójstwa Tutsi w Rwandzie w 1994 roku doszło do wojny domowej w Afganistanie, a mój brat, komunista, który pozostał w kraju, jest mordercą. Interesuję się więc Rwandą, bo temat ten jest mi bliski” ? powiedział Atiq Rahimi.

Zdjęcia do filmu ruszyły w dystrykcie Rutsiro, w Prowincji Zachodniej w Rwandzie. Realizacja potrwa dwa miesiące. Budżet produkcji wynosi 1,8 miliona euro. Twórcom zależy, żeby pokazać „Marię Pannę Nilu” na przyszłorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

W Polsce powieść Scholastique Mukasongi ukazała się nakładem wydawnictwa Czwarta Strona pod patronatem Booklips.pl.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film