banner ad

„9 życie Louisa Draxa” – ekranizacja powieści Liz Jensen od 18 listopada w kinach

15 listopada 2016

9-zycie-louisa-draxa-film1
18 listopada do polskich kin wejdzie pełen mrocznych tajemnic thriller „9 życie Louisa Draxa” będący ekranizacją powieści Liz Jensen o tym samym tytule. Projekt udało się doprowadzić do końca dzięki Maxowi Minghelli, który po śmierci ojca, Anthony?ego („Angielski pacjent”, „Utalentowany Pan Ripley”), przejął pisanie scenariusza i produkcję długo oczekiwanego przez fanów książki filmu.

Louisowi Draksowi ciągle coś się przytrafia. I nie chodzi tu o drobne nieszczęścia, lecz poważne, groźne, zagrażające życiu wypadki. Zanim skończył osiem lat, był przygnieciony, otruty, rażony prądem, doświadczył zamrożenia, złamań i tonął. Jednak z niewytłumaczalnej przyczyny wciąż żyje. Ani rodzice Louisa, ani jego psychiatra nie są w stanie rozwikłać tej zagadki. Świętując dziewiąte urodziny z matką Natalie i ojcem, Peterem, Louis doznaje swojego najpoważniejszego wypadku. Spada z krawędzi klifu do lodowato zimnej wody i umiera przed przewiezieniem do szpitala. Lecz czy na pewno?

9-zycie-louisa-draxa-film2

Po dwóch godzinach w kostnicy Louis zaczyna się poruszać. Zostaje pacjentem cenionego neurologa dziecięcego Allana Pascala, który jest zdeterminowany poznać prawdę o dziwnym przypadku Louisa. Jednak rosnąca fascynacja doktora matką chłopca, Natalie Drax, niespodziewanie utrudnia sprawy. Na dodatek Peter, który znika w tajemniczych okolicznościach, może stanowić zagrożenie dla pozostałych.

Powieść Liz Jensen (na zdj. poniżej) „Dziewiąte życie Louisa Draksa” została opublikowana w roku 2004 (polskie wydanie ukazało się trzy lata później nakładem oficyny Zysk i S-ka). Jeszcze zanim trafiła do księgarń, prawa do jej ekranizacji kupiła Mirage Enterprises, wytwórnia filmowa Sydneya Pollacka i reżysera znakomitych adaptacji filmowych Anthony’ego Minghelli. W roku 1997 jego film „Angielski pacjent” był nominowany do Nagrody Akademii w dziewięciu kategoriach, w tym dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu. W roku 2000 jego scenariusz do „Utalentowanego pana Ripleya” również zdobył nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Scenariusz Adaptowany. „Gdy rodziła się koncepcja tego filmu, Anthony mógł wybierać spośród wielu innych atrakcyjnych projektów, ale prawdopodobnie zdecydowałby się na ten” – wspomina producent Timothy Bricknell, który współpracował z Minghellą przez ponad dekadę.

liz-jensen-9-zycie-louis-drax

Po śmierci Anthony’ego Minghelli w roku 2008 jego syn, Max Minghella, założył wspólnie z Bricknellem studio filmowe Blank Tape. Niedługo potem Max wziął do ręki powieść Jensen. Nie planował sam jej zaadaptować na wielki ekran, a jedynie wyprodukować. Jednak książka wywarła na nim duże wrażenie, więc napisał też scenariusz. „Od razu wiedziałem, które elementy podkreślić, żeby historia stała się bardziej osobista, co według mnie jest kluczowe przy przenoszeniu literatury na ekran” – tłumaczy.

W roku 2013 Minghella dostał rolę w horrorze „Rogi” Alexandre Aji realizowanym na podstawie powieści Joego Hilla. Podczas wspólnych rozmów okazało się, że Aja szukał projektu, w którym zagadkowe wydarzenie w jakiś sposób odnosiłoby się do dzieciństwa. „Dziewiąte życie Louisa Draksa” wydawało się idealnym wyborem. Najbardziej przemawiało do reżysera połączenie historii rodem z Hitchcocka z elementami świata sił nadprzyrodzonych.

9-zycie-louisa-draxa-film3

„Gdy tylko zaczniemy zagłębiać się w tę historię, poznawać kolejne fakty, od razu pragniemy dowiedzieć się, co się naprawdę wydarzyło. A to jest kierunek, w jakim zawsze podąża zarówno pisarz jak i filmowiec” – tłumaczy Aja. „’Dziewiąte życie Louisa Draksa’ jest książką niezwykle wyrafinowaną, jeśli chodzi o wielowarstwowość wątków. Nie wiemy do końca, czy śledzimy losy doktora, który zakochuje się w matce swojego pacjenta, czy też matki, która pragnie ocalić dziecko, a może czytamy powieść o głębokiej więzi łączącej brutalnego ojca z synem”.

W adaptacji powieści w postać doktora Pascala wcielił się Jamie Dornan („Pięćdziesiąt twarzy Greya”, „Upadek”), postać Natalie Drax odtwarza Sarah Gadon („Cosmopolis”, „11.22.63”), Petera Draxa gra Aaron Paul („Breaking Bad”, „Nauka spadania”), zaś w roli doktora Pereza, psychiatry Louisa zobaczymy Oliviera Platta („X-Men: Pierwsza klasa”, serial „Fargo”). W obsadzie znaleźli się ponadto Molly Parker („House of Cards”, „Droga”) jako detektyw prowadząca śledztwo w sprawie Louisa, Barbara Hershey („Czarny łabędź”) jako matka Petera Draxa oraz Aiden Longworth („Jak dogonić szczęście”) w tytułowej roli Louisa Draxa.

9-zycie-louisa-draxa-film4

Reżyser Alexandre Aja mówi: „Oryginalne w filmie jest to, że końcowy zwrot akcji opiera się na emocjach. Odkrycie to zmienia całą opowieść z czysto psychologicznego thrillera w przejmujący dramat emocjonalny. A to jest rzadkość na ekranach kin”.

Polska premiera filmu „9 życie Louisa Draxa” zapowiedziana jest na 18 listopada. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun ekranizacji:

Plakat promujący film „9 życie Louisa Draxa”:

9-zycie-louisa-draxa-film-plakat

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film