Zamknięto jedną z najstarszych polskich bibliotek

14 stycznia 2017


Z początkiem stycznia 2017 roku zamknięta została Biblioteka im. Zielińskich w Płocku, siódma najstarsza w Polsce. Powodem podjęcia takiego kroku jest brak funduszy na kontynuowanie działalności.

Biblioteka im. Zielińskich została założona w 1820 roku przy Szkole Wojewódzkiej Płockiej. Początek prawdziwym zbiorom dała kolekcja około 25 tysięcy woluminów przekazana tej instytucji przez Gustawa Zielińskiego (1809-1881), uczestnika powstania listopadowego, zesłańca syberyjskiego, poety i bibliofila, jednego z redaktorów ówczesnej „Biblioteki Warszawskiej”.

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 403 tysiące jednostek, a do kolekcji specjalnej należy około 16 tysięcy zabytkowych woluminów, z czego ponad 8,5 tysiąca zapisano dotychczas w formie cyfrowej. W zbiorach znajdują się m.in. pochodzące z XV wieku inkunabuły, jak „Expositio super toto Psalterio” Johannesa de Turrecrematy, najstarszy polski druk tłoczony, wydany w Krakowie w 1474 roku oraz Biblia z 1478 roku pochodząca z drukarni Antoniusa Kobergera w Norymberdze, a także „Boska Komedia” Dantego Alighieri z 1487 roku, „Kronika świata” Wernera Rolewincka z 1492 roku i pierwsze wydanie „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaja Kopernika z 1543 roku. Placówka posiada również pierwszą na świecie książkę o rakietach „Artis magnae artilleriae pars prima” Kazimierza Siemienowicza z 1650 roku, „Statut Łaskiego” z najstarszym drukowanym tekstem „Bogurodzicy” z 1506 roku oraz jedyne w polskich zbiorach pierwsze wydanie kompletu 80 grafik „Los Caprichos” Francisco Goi z 1799 roku.

Jak poinformowało Towarzystwo Naukowe Płockie, które prowadziło książnicę, decyzję o zamknięciu podjęto „po wyczerpaniu wszelkich sposobów na pozyskanie odpowiednich środków finansowych na funkcjonowanie Biblioteki”. Placówka bezskutecznie ubiegała się o dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chodziło o kwotę około 741 tysięcy złotych. Ostatecznie otrzymano jedynie 59,9 tysięcy złotych wsparcia, co nie jest w stanie pokryć nawet części kosztów bieżącej działalności jednostki.

„Bibliotekę może uratować tylko rozwiązanie systemowe, czyli stałe subsydium na działalność, na utrzymanie budynku, na wypłacanie pensji pracownikom” ? powiedział PAP wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, dr Grzegorz Gołębiewski. Przypomniał, że o takie rozwiązania systemowe zarząd Towarzystwa apelował w połowie listopada w liście do premier Beaty Szydło. „Nic to jednak nie dało” ? oświadczył. Co ciekawe, w ostatnim czasie w placówce własne projekty realizowały kancelaria senatu oraz Kancelaria Prezydenta RP.

„W zeszłym roku w ramach procedury Krajowej Rady Bibliotecznej potwierdziliśmy status biblioteki naukowej, otrzymaliśmy także kwalifikację do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Tak oceniają nas fachowcy, a urzędnik w ministerstwie zupełnie inaczej” – mówiła PAP w listopadzie dyrektor Biblioteki im. Zielińskich, dr Grażyna Szumlicka-Rychlik.

W związku z powyższym do odwołania zamknięta została część biblioteki, w której znajdują się wydawnictwa opublikowane po 1945 roku, natomiast część zbiorów specjalnych, w tym inkunabułów i starodruków, będzie dostępna, ale w ograniczonym zakresie, przede wszystkim dla naukowców.Do 15 stycznia czytelnicy mogą oddawać książki wypożyczone z placówki.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
fot. Google Street View

Tematy: , ,

Kategoria: newsy