10 ulubionych książek Neila Patricka Harrisa

7 sierpnia 2017


Widzowie pokochali go za rolę Barneya Stinsona w serialu „Jak poznałem waszą matkę”, a ostatnio mogą oglądać jako Hrabiego Olafa w „Serii niefortunnych zdarzeń”. Neil Patrick Harris również śpiewa (ma na koncie kilka albumów) i pisze (a przynajmniej miał udział w powstawaniu autobiografii). Dziś macie okazję poznać jego dziesięć ulubionych książek. Aktor udzielił też krótkich komentarzy na temat wszystkich wymienionych tytułów.

1. Paolo Coehlo „Alchemik”

Ta książka jest magiczna. Jest tak gęsto wypełniona najbardziej przenikliwą, pouczającą i prowokującą do myślenia prozą, ale jednocześnie tak pięknie utkaną, że nie masz innego wyboru, jak tylko delektować się każdym przesłaniem.

2. John Kennedy Toole „Sprzysiężenie głupców”

Ta książka jest przekomiczna. Toole wzbogacił swych bohaterów o tak wyborne detale, że doskonale ich poznajecie (czy tego chcecie, czy nie).

3. Katherine Paterson „Most do Terabithii”

Była jedną z moich ulubionych książek w czasie dorastania. To cudownie napisana, słodko-gorzka opowieść i możliwe, że to był pierwszy raz, kiedy w pełni przeniosłem się do innego świata dzięki czytaniu.

4. Gillian Flynn „Zaginiona dziewczyna”

Wciąż nie mogę dojść do siebie po tej książce. Jest tak zawiła, fascynująca i straszna, przyprawiająca o gęsią skórkę i wciągająca. Uwielbiam interesującą lub niespotykaną strukturę: ta książka, z jej dwoma (często zaprzeczającymi sobie) narratorami, znakomicie wykorzystuje nasze własne oczekiwania dotyczące standardowej struktury, aby trzymać czytelnika w napięciu.

5. Ellen Raskin „The Westing Game” („Gra o spadek”)

Och, co za fajny kryminał! Klasyk.

6. J.J. Abrams, Doug Dorst „S.”

Waham się, czy w ogóle nazwać to książką – poprawniejsze byłoby określenie książkowa łamigłówka. Uwielbiam jej sposób gry z czytelnikiem i wygląd. J.J. Abrams zbudował świat wewnątrz świata wewnątrz świata.

7. Roald Dahl „Danny, mistrz świata”

Szczerze, to mogłoby być cokolwiek Roalda Dahla. Dorastając, czytamy go ciągle. To właściwa mieszanka absurdu i słodyczy. Teraz, jako ojciec, uważam, że „Danny, mistrz świata” to piękny wgląd w relacje ojciec-syn.

8. Adam Rubin „Dragons love tacos” (z ang. „Smoki kochają tacos”)

Ja i moje dzieciaki uwielbiamy tę książkę. Niełatwo w książce obrazkowej osiągnąć ten optymalny punkt, gdy lektura sprawia frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym, ale tej się to udało. Ta urocza, głupkowata i absurdalna książka to czysta uciecha.

9. Harper Lee „Zabić drozda”

Kocham tę książkę. Kocham ją za samo doświadczenie czytania i za to, za czym się opowiada. Wprawa, z jaką Harper Lee tak troskliwie wymieszała wspaniałą historię z prawdziwymi problemami, które wymagają uwagi, czyni ją jedną z najlepszych książek wszech czasów.

10. Jim Steinmeyer „Hiding the Elephant: How Magicians Invented the Impossible and Learned to Disappear” (z ang. Ukrywając słonia: Jak magicy wymyślili niemożliwe i nauczyli się znikać”)

Jim Steinmeyer to najważniejszy autorytet w historii magii. W tej książce oferuje wgląd za kurtynę jednego z najbardziej uwielbianych występów magicznych, zachowując szacunek dla kodeksu magika. Fascynująca i przyjemna lektura, szczególnie jeśli interesujecie się magią.

Neil Patrick Harris dokonał wyboru dziesięciu ulubionych książek na prośbę Aarona Hicklina, twórcy projektu One Grand. Jest to księgarnia, w której każdego tygodnia sprzedawane są jedynie książki polecane przez znane osobistości.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: zestawienia