Tango, czyli raport o stanie świata ? Kuczok, Pawlicki i Królikowski w literackim stand-upie na motywach dramatu Sławomira Mrożka

24 kwietnia 2018


Warszawski Big Book Cafe powraca ze Stand-upem Literackim! Po roku, w którym pisarze wygłaszali ze sceny komentarze do współczesności, czas na sprawdzenie, jak wiele z tej współczesności przewidzieli klasycy. Pierwsza odsłona w nowej formule już w czwartek 26 kwietnia!

W tym sezonie goście Big Book Cafe będą zaglądać do książek wszech czasów, przypomną m.in.: „Tango” Sławomira Mrożka, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza czy „Potop” Henryka Sienkiewicza. Zadaniem zaproszonych pisarzy będzie literacka parafraza wybranego dzieła. Jako pierwszy, w czwartek, 26 kwietnia, wystąpi Wojciech Kuczok ze stand-upem opartym na „Tangu”. Na scenie, oprócz ducha Sławomira Mrożka będą mu towarzyszyć Antoni Pawlicki i Rafał Królikowski w rolach Artura i Edka, oraz duet muzyczny Radex i Bisz.

„Tango”, napisane przez Mrożka ponad pięćdziesiąt lat temu, koncentruje się na dwóch głównych tematach ? przemianach w polskim życiu powstałych wskutek wprowadzenia socjalizmu oraz upadku kultury europejskiej, zastępowanej przez nijaką masowość. Bohaterowie mrożkowskiego „Tanga”, w rytm „La Cumparsity”, przyglądają się rozsypującemu się w proch otoczeniu, próbując przyjąć jakąkolwiek sensowną pozycję.

Wojciech Kuczok w swoim literackim expose, używając metafory tanga, odwoła się do naszego tu i teraz ? analizując nasze położenie i sprawdzając, jakie figury zostały nam wyznaczone i jakie akrobacje musimy wykonywać. Fabuła wieczoru „Tango, czyli raport o stanie świata” będzie układać się puzzlowo ? mrożkowski oryginał przeplecie się więc z narracją współczesną, a urugwajskia „La Cumparsita” przeniknie z dźwiękami polskiego hip-hopu.

Występ Kuczoka będzie kolejną odsłoną literackiego stand-upu organizowanego przez warszawski Big Book Cafe. To pisarski eksperyment z publicznością, podczas którego autorzy próbują sił w roli performerów i wygłaszają komentarze do rzeczywistości. Co miesiąc na scenie stand-upowej pojawiają się kolejni artyści. Literacki stand-up daje twórcom możliwość podzielania się prywatnymi fascynacjami, a także zmierzenia się z własną twórczością na oczach czytelników. Autorzy podejmują wyzwanie ? wychodzą zza biurek i wcielają się w role performerów.

Pierwszy sezon, realizowany w 2017 roku odbywał się pod hasłem „Pisarze komentują świat”. Zaproszeni autorzy mówili o literaturze, terroryzmie, Polsce współczesnej, feminizmie, a nawet języku polskim. Ich wystąpienia miały smak słodko-gorzki. W rozpoczynającej się właśnie drugiej odsłonie do pisarzy dołączają aktorzy i muzycy, aby prezentować publiczności osobiste przemyślenia o polskich „Książkach wszech czasów”.

Jakie jest nasze dzisiejsze tango? Czy musimy tańczyć, jak nam zagrają? Przyjdźcie posłuchać artystów pierwszego literackiego stand-upu z serii „Książki wszech czasów”, która odbędzie się w piątek 24 listopada w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl oraz w lokalu.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia