Znamy nominowanych do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

24 kwietnia 2018


Poznaliśmy tytuły książek nominowanych do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Ogłoszenie nominacji miało szczególny charakter. Odbyło się bowiem w Światowym Dniu Książki, w ośmiu kultowych miejscach na mapie stolicy.

Takiego ogłoszenia nominacji jeszcze nie było! Dwanaście krzeseł, symbolizujących dwunastu pisarzy, stanęło m.in. na placu Bankowym, placu Trzech Krzyży czy w Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego. Przechodnie i czekający na autobus lub po prostu spacerujący ulicami miasta jako pierwsi dowiedzieli się, kto ma szansę na zwycięstwo. Była to też okazja na spotkanie z jurorami konkursu. Nagroda Literacka m.st. Warszawy ma kilkudziesięcioletnią tradycję, ale nie boi się nowości i prezentuje coraz atrakcyjniejszą formę dotarcia do czytelnika.

Przerwana przez II wojnę światową, Nagroda Literacka m.st. Warszawy powraca po raz jedenasty we współczesnej formie. Przypomnijmy, że laureaci poprzednich edycji to wybitne postaci polskiej literatury. Wśród nich m.in. Wiesław Myśliwski, Hanna Krall czy Anna Janko. O wysokiej randze wydarzenia świadczy wkład laureatów w polską kulturę literacką. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i młodzieżowa oraz literatura varsawianistyczna. Piątą ? dodatkową kategorią jest Warszawski Twórca ? wyróżnienie dla pisarza związanego w wyjątkowy sposób z miastem. Do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono prawie 500 książek w czterech kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, edycja warszawska. Książki mogli zgłaszać czytelnicy, wydawcy, bibliotekarze, a także sami autorzy. Jury przyznało trzy nominacje w każdej kategorii.

W jury warszawskiej nagrody literackiej zasiadają: krytyk literacki, poeta, dziennikarz i przewodniczący w tegorocznej edycji konkursu ? Janusz Drzewucki, profesor nauk humanistycznych Grażyna Borkowska, prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski, dziennikarka Karolina Głowacka, publicysta Krzysztof Masłoń, historyk literatury Anna Romaniuk oraz literaturoznawczyni Anna Maria Czernow.

„Z ogromną przyjemnością przedstawiamy czytelnikom i czytelniczkom 12 nominowanych książek do tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Wyłonienie tuzina spośród kilkuset zgłoszonych tytułów, jak co roku, jest dla jury wyzwaniem, ale i satysfakcją. Nominowane książki są bardzo różnorodne pod względem stylu i podejmowanych tematów. Mamy nadzieję, że publiczność licznie sięgnie po wyróżnione książki, naprawdę warto” ? mówi Karolina Głowacka, sekretarz Jury Nagrody.

Tegoroczni nominowani do 11. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy to:

Kategoria „Proza”:

 • Andrzej Mencwel „Toast na progu”, Wydawnictwo Literackie
 • Adam Robiński „Hajstry. Krajobraz bocznych dróg”, Wydawnictwo Czarne
 • Jakub Żulczyk „Wzgórze psów”, Wydawnictwo Świat Książki

Kategoria „Poezja”:

 • Anna Augustyniak „Dzięki bogu”, Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
 • Maria Bigoszewska „Wołam cię po imieniu”, Wydawnictwo Forma
 • Piotr Mitzner „Ulica tablic”, Wydawnictwo tCHu

Kategoria „Literatura dziecięca ? tekst i ilustracje”:

 • Małgorzata Strękowska-Zaremba, il. Daniel de Latour „Dom nie z tej ziemi”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
 • Magdalena Tulli, il. Alicja Rosé „Ten i tamten las”, Wydawnictwo Wilk&Król Oficyna Wydawnicza
 • Adam Wajrak, il. Mariusz Andryszczyk „Lolek”, Wydawnictwo Agora

Kategoria „Edycja warszawska”:

 • Anna Bikont „Sendlerowa. W ukryciu”, Wydawnictwo Czarne
 • Janusz Majcherek, Tomasz Mościcki „Kryptonim 'Dziady’. Teatr Narodowy 1967-1968”, Wydawnictwo Bellona
 • Grzegorz Mika „Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury”, Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Nagrodzie towarzyszy szereg wydarzeń, które popularyzują literaturę. Wśród nich należy wymienić spotkania autorskie, udział w Targach Książki czy w pikniku literackim nad Wisłą. Nominowani autorzy i laureaci uświetnią także Noc Bibliotek oraz Imieniny Jana Kochanowskiego. Nagroda Literacka jest jednym z zadań, które realizuje m.st. Warszawa, aby wspierać polską kulturę literacką.

Laureatów poznamy 6 czerwca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Studio. Jury przedstawi również zdobywcę tytułu warszawski twórca ? specjalnego wyróżnienia przeznaczonego dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Łączna pula nagród wynosi 250 tysięcy złotych.

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy