Sezon krakowskich spacerów literackich otwarty

18 kwietnia 2015

Spacery-Literackie-Krakow-2015
Z nadejściem wiosny w Krakowie ruszył kolejny cykl literackich spacerów. To wyjątkowa okazja na bliższe poznanie krakowskich autorów, oraz książkowych odniesień, anegdot i biograficznych ciekawostek związanych z miejscami, które mijamy na co dzień.

Literackie spacery będą nie tylko swoistym „czytaniem miasta”, ale także szansą na spotkanie osób bliskich pisarzom. Jeszcze w kwietniu będziemy mogli wyruszyć na spacer szlakiem Stanisława Lema (25 kwietnia), najchętniej tłumaczonego polskiego autora wszech czasów.

Szlak Lema pokaże Kraków, który stał się azylem dla pisarza po wyprowadzce z ukochanego Lwowa. To właśnie tutaj autor „Solaris” spędził większość swojego dorosłego życia. W ramach spaceru zaplanowano odwiedzenie zakątków związanych z jego życiem zawodowym, w tym siedzibę Wydawnictwa Literackiego, publikującego jego dzieła w Polsce. Wspomnimy także miejsca poświęcone pamięci Lema, by na koniec spotkać się z Wojciechem Zemkiem ? osobistym sekretarzem pisarza.

Czytelnicy przemierzają literacki Kraków już drugi sezon. W zeszłym roku mogli podążać śladami krakowskich poetów, zwiedzać literacką Nową Hutę na rowerach i zakątki Krakowa obecne w kryminałach, poznać limeryki, obwódki i powódki Wisławy Szymborskiej oraz piosenki kabaretowe okresu Młodej Polski, a także szukać „Krakowskiego realizmu knajpianego”.

Terminarz tegorocznych literackich spacerów przedstawia się następująco:

25 kwietnia ? szlak Stanisława Lema
16 maja ? szlak Czesława Miłosza (w ramach Festiwalu Miłosza)
30 maja ? szlak Baltazara Gąbki: nie tylko dla najmłodszych
27 czerwca ? szlak Sławomira Mrożka
25 lipca ? szlak Jerzego Pilcha
29 sierpnia ? szlak poezji śpiewanej
26 września ? szlak Wisławy Szymborskiej
31 października ? spacer wspomnieniowy po Cmentarzu Rakowickim

Udział w literackich spacerach jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji. Wszyscy chętni muszą wysłać zgłoszenia drogą mailową na adres: spacery@miastoliteratury.pl. Liczba uczestników jest ograniczona, dlatego radzimy nie zwlekać z zapisami.

fot. Marcin Gołęziowski

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia