banner ad

Kraków: bukiniści rozstawili stragany nad Wisłą, będą sprzedawać książki do końca września

8 maja 2018


W poniedziałek 7 maja Kraków zyskał nowy książkowy zakątek. Zainspirowane tradycją bukinistów nad Sekwaną, Stowarzyszenie Pełna Kultura wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zainicjowało stacjonarny kiermasz bukinistów na dachu pawilonu Powiśle 11 u stóp Wawelu. Do 30 września będzie tam można kupować używane książki.

Bukiniści, czyli uliczni antykwariusze, handlujący starymi i używanymi książkami, to od lat stały element krajobrazu licznych europejskich miast. 216 paryskich stoisk nad Sekwaną, na których codziennie czeka na swoich szczęśliwych odkrywców 400 tysięcy książek zostało nawet wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO! W Krakowie bukinistów można spotkać w niedzielne poranki na Hali Targowej, a także w okolicach Dworca Głównego czy w przejściu podziemnym przy DH „Jubilat”, dawniej także byli na Plantach czy Bulwarach Wiślanych. Stowarzyszenie Pełna Kultura, organizator m.in. Kiermaszu Bukinistów Śląskich w Katowicach, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, postanowiło powrócić do tych tradycji i wspólnie stworzyć w Krakowie nowe miejsce pierwszego kontaktu z książką.

Krakowscy Bukiniści nad Wisłą będą stać od 7 maja do 30 września na dachu pawilonu Powiśle 11, przy popularnym przejściu łączącym ul. Powiśle i Stare Miasto z Bulwarami Wiślanymi i rzeźbą Smoka Wawelskiego. Ekspozycja jest czynna codziennie od 11:00 do 20:00 za wyłączeniem dni niepogodnych. Wydarzenie w zamyśle ma uzupełniać Krakowski Kiermasz Książki ? cykliczną imprezę literacką odbywającą się w wybrane weekendy sezonu wiosenno-letniego na Placu św. Marii Magdaleny, stanowiąc ofertę dla antykwariuszy nieposiadających stałych lokali użytkowych na prowadzenie działalności księgarskiej.

W szerokiej ofercie bukinistów znajdują się zarówno klasyka polskiej i światowej literatury, literatura naukowa i filozoficzna, albumy oraz wydawnictwa pamiątkowe związane z Krakowem. Organizatorzy planują liczne atrakcje towarzyszące, m.in. Noc Bukinistów, czytanie baśni dla dzieci, pokazowe lekcje językowe czy dyżury literackie. Informacje o planowanych wydarzeniach będą publikowane na bieżąco na stronie www.miastoliteratury.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku. Inicjatywa wpisuje się w realizowaną przez miasto strategię wspierania lokalnego rynku księgarsko-wydawniczego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia