Prywatna kolekcja książek Roberta Jordana trafiła na sprzedaż do amerykańskich antykwariatów

8 maja 2018


Książki z prywatnej kolekcji zmarłego w 2007 roku pisarza fantasy Roberta Jordana trafiły na sprzedaż. Można je kupić w czterech antykwariatach sieci Mr. K?s Used Books, Music & More zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych.

Chyba nie ma miłośnika literatury fantastycznej, który nie znałby postaci Roberta Jordana, a to za sprawą 14-tomowego cyklu fantasy „Koło Czasu”. Nie wszyscy jednak wiedzą, że autor sam był zapalonym czytelnikiem. Wilson Grooms, krewny Jordana, twierdził, że pisarz czytał jedną książkę dziennie. Nic więc dziwnego, że jego osobista biblioteczka mieściła ponad 10 tysięcy książek. Maria Simons, wieloletnia asystentka autora, mówi, że jedną z rzeczy, z których Jordan najbardziej się cieszył jako odnoszący sukcesy pisarz, był fakt, że mógł kupić dowolną książkę, jaką tylko chciał. Nie znaczy to jednak, że w jego zbiorach znajdowało się wszystko, co wpadło mu w ręce. Jeśli książka nie przypadła mu do gustu, to pozbywał się jej. Zatem w biblioteczce posiadał tylko te tytuły, które chciał zachować.

Na bogatą kolekcję 10 tysięcy książek składały się pozycje z szerokiej gamy tematów, wiele z nich to dzieła niefabularne, które wykorzystywał jako materiał do pracy nad swoimi powieściami. „Sporo tych książek jest naprawdę osobliwych. Jeśli był zainteresowany jakimś tematem, nie miał jednej lub dwóch książek poświęconych temu zagadnieniu, lecz dziesięć lub dwadzieścia. Szczególnie zdawał się lubić kulturę i sztukę azjatycką, wszelkiego rodzaju broń, rdzennych Amerykanów, okręty morskie, egzotyczne języki, dawną historię (głównie grecką, rzymską i średniowieczną), bitwy militarne i tym podobne” ? mówi Kelly Langston-Smith z sieci antykwariatów Mr. K?s Used Books, Music & More, dodając, że wiele z osobistych książek Jordana to rzadkie pozycje, których nigdy wcześniej nie widziała na oczy.

Miłośników pisarza z pewnością zainteresuje fakt, że sporo książek z biblioteczki pisarza posiada jego podpis lub wytłoczone na karcie tytułowej prawdziwe imiona i nazwisko (w rzeczywistości nazywał się James Oliver Rigney, Jr.). Kolekcja zakupiona została bezpośrednio od spadkobierców Jordana. Niestety sieć Mr. K?s Used Books, Music & More nie informuje, czy książki będą również dostępne w ofercie online. Jeśli jesteście ciekawi, czy jest możliwa sprzedaż wysyłkowa do Polski, napiszcie e-maila do antykwariatu albo zadzwońcie pod jeden z numerów dostępnych na stronie sieci.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy