Biblioteka Gdańska świętuję 75-lecie istnienia. W weekend w przestrzeni miasta ukrytych zostanie 75 książek dla czytelników

2 lipca 2020


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku obchodzi jubileusz 75-lecia. Z tej okazji w najbliższy weekend zaprasza wszystkich do udziału w grze miejskiej „Książka GO!”. W przestrzeni miasta zostanie ukrytych 75 tytułów, które będą mogli zdobyć czytelnicy.

Podobną zabawę gdańska biblioteka organizowała już sześciokrotnie, ale tym razem ma ona szerszy zasięg, a czytelnicy mogą poszukiwać aż 75 książek. Wśród tytułów ukrytych w przestrzeni miasta znajdzie się dużo komiksów oraz książek dla dzieci, ale nie zabraknie także ciekawych powieści dla dorosłych. Książki ukryte będą w całym Gdańsku ? żeby było trudniej i żeby uczestnicy mieli więcej frajdy przy wyszukiwaniu kryjówek.

„’Książka GO!’ to świetna okazja dla fanów gier terenowych oraz pomysł na spędzenie weekendowego popołudnia na świeżym powietrzu w gronie rodzinny lub znajomych. Nagrodami dla szczęśliwych znalazców są książki ? nowości wydawnicze, takie jak np. 'Wyrwa’ Wojciecha Chmielarza, 'Chirurg’ Michała Larka, 'Po cudze pieniądze’ Hanny Cygler, 'Jadłonomia po polsku’ Marty Dymek, popularne komiksy dla dzieci i młodzieży z serii Marvela i Kaczora Donalda oraz powieści graficzne” ? mówi Marcin Haftkowski z gdańskiej biblioteki.

Zagadki, które naprowadzą na książki, biblioteka będzie publikować na swoich profilach na Facebooku i Instagramie punktualnie o 12:00 w sobotę i niedzielę podczas pierwszego weekendu lipca (4-5 lipca). W grze może wziąć udział każdy, kto dysponuje urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Znalazcy książki powinni umieścić w poście pod tym wydarzeniem zdjęcie książki, którą odnaleźli. Dzięki temu pozostali gracze dowiedzą się, że książka, na którą polowali znalazła swojego właściciela.

Pierwsza publiczna biblioteka powstała w Gdańsku Oliwie w lipcu 1945 roku, raptem dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej. „Uznano widać, że kontakt z książką jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb i że możliwie szybko trzeba do niego powrócić. Minione trzy ćwierci stulecia przyniosły w gdańskich bibliotekach wiele zmian. Nie ma już ręcznie wypełnianych, ciasno poupychanych w szufladkach, kartek katalogowych. Znikły też opieczętowane datami kartki wypożyczeń. Kto dziś pamięta biblioteki, które w pewnym momencie musiały zamknąć swoje podwoje? Oczywiście po to, by gdzie indziej powstała filia lepiej odpowiadająca potrzebom mieszkańców. Czasy się zmieniają, ale zawsze pozostanie jedno: pragnienie spotkania z książką. Winniśmy za nie naszym czytelnikom serdeczne podziękowania” ? mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Z okazji jubileuszu wszystkie książki zakupione w 2020 roku przez gdańską bibliotekę zostały opatrzone specjalną naklejką. Przygotowywano także wystawy, które przybliżać będą czytelnikom nie tylko historię bibliotekarstwa publicznego w Gdańsku, ale również pokażą zmiany, jakie zaszły w funkcjonowaniu bibliotek na przestrzeni ostatnich lat. Gra miejska „Książka GO!” to kolejny z elementów jubileuszu.

Lista książek, które będzie można odnaleźć w Gdańsku w sobotę:

Lista książek, które będzie można odnaleźć w Gdańsku w niedzielę:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia