Wydawnictwo Jaguar polskim wydawcą nowej dylogii Veroniki Roth. Światowa premiera „Naznaczonych śmiercią” już 17 stycznia 2017

15 grudnia 2016

naznaczeni-smiercia-zapowiedz-1
Wydawnictwo Jaguar ogłosiło zakup praw do polskiej edycji nowej dylogii Veroniki Roth, autorki „Niezgodnej”. Pierwszy tom serii zatytułowany „Naznaczeni śmiercią” ukaże się jednocześnie w 33 krajach na świecie, w tym również w Polsce, już 17 stycznia 2017 roku.

Swą trylogią „Niezgodna” młoda pisarka Veronica Roth zdobyła serca czytelników fantastyki na całym świecie, sprzedając ponad 35 milionów egzemplarzy książek. Teraz autorka ma do zaproponowania miłośnikom swej twórczości zupełnie nową historię. Fabuła serii będzie dla niektórych sporym zaskoczeniem. Roth napisała bowiem space operę rozgrywającą się w odległej galaktyce, gdzie na jednej z planet żyją dwa nienawidzące się wzajemnie i walczące o władzę ludy. Bohaterami książki są Akos i Cyra, dwoje ludzi z różnych światów, którzy niespodziewanie muszą zawrzeć sojusz. Młody Akos został wraz z bratem porwany i przewieziony do kraju wroga. Gdy bratu grozi niebezpieczeństwo ze strony dyktatora władającego tym państwem, Akos łączy siły z Cyrą, żądną zemsty siostrą złego przywódcy. Czy uda im się osiągnąć cele i jednocześnie przywrócić równowagę sił na planecie?

Veronica Roth wyjawiła, że pomysł na „Naznaczonych śmiercią” wywodzi się z opowiadania, które pisała od kiedy skończyła 12 lat. „Nie mogłam wymyślić sposobu, by wszystko w nim grało, jak chciałam” – wspomina autorka. „Chciałam opowiedzieć historię chłopca, który zostaje porwany i nagle odkrywa, że lepiej odnajduje się w świecie, do którego go zabrano, niż we własnym domu. Spodobał mi się dylemat związany z odczuwaniem pewnego rodzaju przyciągania do narodu, który jest śmiertelnym wrogiem twoich ludzi. Kim wtedy jesteś? Czym cię to czyni? Przez te wszystkie lata historia ta bardzo się zmieniła, ale główny wątek pozostał”.

naznaczeni-smiercia-zapowiedz-2

Powieść „Naznaczeni śmiercią” różni się w pewnych kwestiach od poprzednich książek pisarki. „Wyraźnie widać, że nie jest to historia traktująca o dobrych ludziach dokonujących właściwych wyborów, by uratować świat. Bardziej mamy tu do czynienia ze zdesperowanymi osobami robiącymi co w ich mocy, by osiągnąć swój cel” – tłumaczy Roth. „Haczyk polega na odnalezieniu tego celu. 'Naznaczeni śmiercią’ jest poza tym osadzona w wielkim, rozległym wszechświecie, który ma bogatą historię, własne języki i w którym dzieją się tajemnicze zjawiska” – dodaje, zapewniając, że wymyślone przez nią uniwersum nie ma w sobie nic z klaustrofobicznej atmosfery obecnej w dystopii „Niezgodna”, ale też w niczym nie przypomina naszego świata.

Premiera nowej powieści Veroniki Roth zaplanowana jest na 17 stycznia równolegle w 33 krajach. Dotyczy to również polskiego przekładu. „W tej książce są elementy traktujące o tym, jak ważny jest rdzenny, ojczysty język. Nawet jeśli potrafisz czytać w innym języku, nic nie równa się z tym doświadczeniem we własnym dialekcie” – mówi autorka, niejako uzasadniając, co nią kierowało, że zgodziła się na jednoczesną premierę na całym świecie. Za polską edycję „Naznaczonych śmiercią” odpowiada wydawnictwo Jaguar. Wiemy już, że fanów twórczości Roth czeka pewna niespodzianka. Osoby, które dokonają zakupu powieści w przedsprzedaży, otrzymają unikatową książeczkę, w której znajdzie się napisany przez Veronikę epilog powieści „Wierna”.

„Naznaczeni śmiercią” to pierwszy z dwóch tomów sagi osadzonej na odległej planecie, którą rządzą przemoc i zemsta. Druga część serii trafi do sprzedaży w 2018 roku.

fot. Reinaldo Coddou
źródło: Jaguar, Rublisher’s Weekly

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi