Leonid Józefowicz został laureatem nagrody Bolszaja Kniga 2016

16 grudnia 2016

bolszaja-kniga-2016-jozefowicz
Laureatem tegorocznej nagrody „Bolszaja Kniga”, prestiżowego wyróżnienia literackiego przyznawanego najlepszej rosyjskiej książce roku, został Leonid Józefowicz za powieść historyczną „Zimowa droga”. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce 6 grudnia w Domu Paszkowa w Moskwie.

„Zimowa droga” Leonida Józefowicza rozgrywa się pod koniec rosyjskiej wojny domowej w 1922 roku, gdy na Dalekim Wschodzie wciąż toczyły się walki. Książka opowiada historię o „białym” generale ścierającym się z „czerwonym” dowódcą anarchistów. W świecie, w którym najstraszniejszym wrogiem nie jest przeciwnik, ale mróz, „biały” i „czerwony” nie darzą siebie nienawiścią, ale nieustannie namawiają nawzajem do poddania się. Przesłanie powieści jest jasne: każda wojna jest bezsensowna. Pisarz zaznaczył, że jego utwór nie jest do końca dziełem historycznym. „Uważa się, że powieść historyczna zaczyna się poza granicami pamięci trzech pokoleń. Moja babcia była siostrą miłosierdzia za czasów I wojny światowej. Mój dziadek i babcia urodzili się w 1892 roku. To, co pamiętają, pamiętam i ja, a to oznacza, że nie jest to do końca powieść historyczna” ? powiedział Józefowicz dziennikarzom.

Drugie miejsce przyznano Jewgienijowi Wodołazkinowi za dzieło „Awiator”. Bohater książki wybudza się w szpitalnym łóżku i zdaje sobie sprawę, że nic o sobie nie wie ? nie zna własnego imienia, nie wie, kim jest, ani nawet gdzie się znajduje. Chcąc przypomnieć sobie własną historię, zaczyna zapisywać powracające do niego chaotyczne wspomnienia: Petersburg z początku XX wieku, dzieciństwo spędzone na daczy w Siwerskoj i Ałuszcie, gimnazjum i pierwsza miłość, rewolucja w 1917 roku, zamiłowanie do awiacji, Sołowki. Jednak zagadką jest to, skąd bohater pamięta detale, frazy, zapachy, dźwięki z tamtych czasów, skoro kalendarz wskazuje 1999 rok. „Może się wydawać, że jest to dzieło historyczne, jednak, jeśli się przyjrzysz, zauważysz, że wszyscy piszemy o współczesności” ? powiedział autor, odbierając nagrodę. „Swego czasu literaturoznawca Łotman trafnie zauważył, że jedną z cech literatury pięknej jest granica. Trudno jej przestrzegać, odnosząc się do współczesności. Bałem się, że mi się to nie uda, teraz jednak myślę, że nauczyłem się widzieć tę granicę nawet, gdy stoję we współczesności”.

Trzecią nagrodę otrzymała Ludmiła Ulicka za „Drabinę Jakuba”. Pisarka została wyróżniona także nagrodą przyznawaną przez czytelników. Powieść Ulickiej to kronika rodzinna z wieloma bohaterami. Głównym tematem powieści są losy Jakuba Osieckiego ? inteligenta urodzonego pod koniec XIX wieku, a także jego wnuczki Nory ? artystki teatralnej. Na początku XXI wieku Nora przeczytała korespondencję dziadka i babci. W archiwum KGB otrzymała dostęp do jego akt osobowych. Na fabułę książki miały wpływ listy z prywatnych zbiorów autorki. „Każdy pisarz potrzebuje czasu na refleksję. Aktualnie istnieją dziedziny, które opisują w chwilę, co dzieje się w życiu, nie zawsze dając dogłębną analizę, ale jednak istnieją. Jak mi się wydaje, nie jest to literatura piękna, lecz dziennikarstwo, kino, telewizja” ? powiedziała Ulicka mediom.

„Bolszaja Kniga” to jedno z najważniejszych wyróżnień literackich w Rosji. Do tej pory nagroda trafiła m.in. do rąk Pawieła Basińskiego za książkę „Lew Tołstoj. Ucieczka z raju”, Wiktora Pielewina za powieść „Empire V” i Zachara Prilepina za powieść „Klasztor”.

Na poniższym zdjęciu od lewej: Jewgienij Wodołazkin (III miejsce), Ludmiła Ulicka (II miejsce) i Leonid Józefowicz (I miejsce).

bolszaja-kniga-2016-laureaci

[wn]
źródło: TASS

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy