„Uczciwa oszustka” Tove Jansson po raz pierwszy w Polsce

12 lutego 2013


Wydawnictwo Nasza Księgarnia postanowiło po raz pierwszy zaprezentować polskim czytelnikom „Uczciwą oszustkę”, czyli powieść dla dorosłych autorstwa twórczyni legendarnego cyklu o Muminkach.

Książka Jansson rozgrywa się w małej miejscowości Västerby, położonej nad skutą lodem zatoką, gdzie od miesięcy sypie śnieg. Ludziom pozostaje więc głównie wymienianie plotek. Tego roku na językach wszystkich są Katri Kling oraz Anna Aemelin. Ta pierwsza uchodzi za dziwaczkę. Stroni od ludzi, mieszka w mansardzie nad sklepem z prostodusznym bratem oraz bezimiennym psem. Druga zaś (Anna) to szanowana ilustratorka książek dla dzieci, zamożna właścicielka opustoszałej posiadłości. Pewnego razu pojawia się tam Katri, która uznała Annę za łatwy cel dla swoich manipulacji, dlatego zdecydowała się zaopiekować nią, jej finansami i wielkim domem, aby zapewnić przyszłość sobie i swojemu bratu. „Uczciwa oszustka” opowiada o dziwacznej relacji łączącej dwie kobiety. To nie tylko opis walki, jaka między nimi się rozgrywa, ale również bezlitosne spojrzenie na ludzką egzystencję.

„Męczyłam się uparcie i z mozołem nad powieścią, która ciągnęła się przez parę lat” – zwierzyła się w 1980 roku Jansson. Jak pisała Boel Westin w „Mamie Muminków”, różne wersje tekstu krążyły między pisarką a wydawcami aż ostatecznie manuskrypt przybrał ostateczny kształt książki.

Chociaż w rogu okładki odnotowano, że miejscowość i postaci występujące w książce są fikcyjne, można się w niej dopatrzyć wątków autobiograficznych. Akcja powieści rozgrywa się w scenerii szkierów, która żywo przypominała sąsiedztwo autorki. Uwagę zwraca szczególnie postać Anny, ilustratorki książek. Podobnie jak jej bohaterka Jansson miała wyrzuty sumienia z powodu listów, na które nie odpisała swym czytelnikom. Zdaniem krytyków również Katri odbijała drugą stronę jednej i tej samej osoby – autorki.

„Rozwijanie się tej historii poprzez żywy kontrast i wzajemne oddziaływanie prawdomówności i oszukiwania, nieskazitelności i zawiłości, lodu i odwilży, zimy i wiosny czyni z niej najpiękniejszą i najbardziej satysfakcjonującą powieść, jaką w tym roku czytałam” – pisała o „Uczciwej oszustce” Ursula K. Le Guin.

Książka wydana nakładem Naszej Księgarni od 6 lutego dostępna już jest w księgarniach.

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi