„Siedem minut po północy” – wznowienie przejmującej powieści Patricka Nessa już w księgarniach

8 grudnia 2016

7-minut-po-polnocy-premiera1
Z okazji zapowiadanej na 25 grudnia kinowej premiery filmu „Siedem minut po północy” wydawnictwo Papierowy Księżyc wznowiło bestsellerową powieść, na podstawie której zrealizowano tę hollywoodzką produkcję. Przejmująca książka Patricka Nessa to wyjątkowa opowieść o miłości i stracie, o chłopcu, który musi stawić czoła prawdzie, oraz potworach, które czasami goszczą w naszym życiu, zmieniając je na zawsze.

Bohaterem „Siedmiu minut po północy” jest trzynastoletni Conor, którego matka choruje na raka. Pewnej nocy chłopak budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał ? sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka rozpoczęła leczenie. Potwór z podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Opowie chłopakowi trzy historie, a w zamian żąda czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Chce usłyszeć prawdę, której Conor tak bardzo się obawia.

Historia powstania tej odważnej, pełnej czarnego humoru, głęboko poruszającej opowieści o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu jest równie przejmująca i niezwykła, jak sama książka. Pomysł na powieść narodził się w głowie wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd. „Siobhan pisała cudowne powieści, które znaczyły wiele przede wszystkim dla nastoletnich czytelników. 'Siedem minut po północy’ miała być jej piątą książką” – wyjaśnia Patrick Ness. „Wymyśliła już kilka postaci, miała ogólny pomysł na strukturę całości i zdążyła napisać około tysiąca słów prologu” – dodaje. Czas był jedynym, czego zabrakło, by pisarka mogła dokończyć swe ostatnie dzieło.

Patrick Ness i Siobhan Dowd.

Patrick Ness i Siobhan Dowd.

W sierpniu 2007 roku Siobhan Dowd zmarła na raka. Jej redaktorka, Denise Johnstone-Burt z wydawnictwa Walker Books, postanowiła znaleźć kogoś, kto rozwinąłby pomysł i napisał książkę. Z prośbą zgłosiła się do Patricka Nessa, autora bestsellerowej trylogii „Ruchomy Chaos”. Autor początkowo wahał się nad przyjęciem propozycji, w końcu jednak zdecydował się podjąć tego niełatwego zadania pod warunkiem, że otrzyma pełną swobodę twórczą. Gdyż tylko w ten sposób nie zaszkodziłby samej historii. „Z mojego punktu widzenia 'Siedem minut po północy’ jest opowieścią o lęku przed stratą” – mówi Ness. „Chciałem przede wszystkim znaleźć odpowiedni sposób na przekazanie odczuć i myśli Conora; bez ich fałszowania, bez lukrowania, bez wpadania w nadmierny sentyment. Pragnąłem oddać przeszywający go ból, bo to oczywiste, że chłopak bardzo cierpi”.

Jednym z najważniejszych elementów książki jest też monstrum, które zaczyna odwiedzać chłopca siedem minut po północy. „Potwór jako taki nawiązuje do angielskiej legendy zielonego człowieka, czyli swoistego uosobienia różnych cech natury, które powstaje do życia, by opowiadać różne historie. To potężna, również z perspektywy fizycznej, istota” – wyjaśnia Ness. Potwór ma także reprezentować tę część osobowości, z którą człowiek nie nauczył się jeszcze sobie radzić.

Potwór odwiedzający Conora w ekranizacji "Siedmiu minut po północy".

Potwór odwiedzający Conora w ekranizacji „Siedmiu minut po północy”.

Czy wizja Patricka Nessa jest bliska temu, co zdążyła wymyślić Siobhan Dowd? Tego już nigdy się nie dowiemy. Wiemy natomiast, że Patrick Ness, wykorzystując to, co pozostawiła po sobie autorka, stworzył dzieło niezwykłe i chwytające za serce. Jak sam twierdzi, pragnął stworzyć książkę, którą polubiłaby sama Siobhan. „Siedem minut po północy” podbiło serca milionów ludzi na całym świecie. Misja została wykonana.

W Boże Narodzenie ekranizacja powieści Patricka Nessa trafi do kin. Zanim dacie się oczarować przepięknej wizji Juana Antonia Bayony z przejmującymi rolami Felicity Jones, Sigourney Weaver i Lewisa MacDougalla, sięgnijcie po powieść, którą wznowiło wydawnictwo Papierowy Księżyc. Wyobraźcie sobie, co dzieje się, gdy otwieracie książkę, na zegarze wybija siedem minut po północy, a za oknem pojawia się potwór?

Książka ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi