Pierwszy zwiastun ekranizacji powieści Patricka Nessa „Siedem minut po północy”

2 grudnia 2015

zwiastun-monster-calls
Wytwórnia Focus Features opublikowała pierwszy zwiastun filmu na podstawie wielokrotnie nagradzanej powieści Patricka Nessa „Siedem minut po północy”. Obraz w reżyserii Juana Antonio Bayony trafi na ekrany kin w październiku 2016 roku.

Mroczna, pełna czarnego humoru i przejmująca powieść dla dzieci Patricka Nessa opowiada o chłopcu, który ucieka przed swoimi problemami – jego matka ciężko choruje, a on sam zastraszany jest przez kolegów z klasy – w fantastyczny świat. Siedem minut po północy Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jest sędziwy i dziki – przypomina górującą masę gałęzi i liści w ludzkiej postaci. Potwór mówi, że pomoże chłopcu, opowiadając mu trzy historie. W zamian Conor ma przedstawić potem swoją własną, prawdziwą opowieść.

Na pomysł książki wpadła pisarka Siobhan Dowd. Chorowała jednak wówczas na raka i przed śmiercią nie mogła sama napisać tej powieści. Jej redaktor poprosił o zrealizowanie pomysłu innego pisarza, z którym współpracował, Patricka Nessa. Książa zdobyła międzynarodowe uznanie i liczne nagrody literackie, m.in. medale Carnegiego i Greenawaya, a także tytuł Brytyjskiej Książki Dziecięcej Roku i nagrodę Red House Children’s Book Award. W 2014 roku prawa do ekranizacji kupiła za kwotę 20 milionów dolarów wytwórnia Focus Features.

Jedna z ilustracji Jima Kaya do powieści "Siedem minut po północy".

Jedna z ilustracji Jima Kaya do powieści „Siedem minut po północy”.

W filmie zatytułowanym „A Monster Calls” (taki jest też oryginalny tytuł powieści) zobaczymy debiutującego w roli Conora Lewisa MacDougalla. Towarzyszyć będą mu Felicity Jones (jako matka chłopca), Sigourney Weaver (babcia), zaś głosu potworowi użyczy Liam Neeson.

Jeśli mieliście w rękach książkę Nessa wydaną w Polsce przez oficynę Papierowy Księżyc, to wiecie, że dużą rolę w budowaniu nastroju odegrały niesamowite ilustracje Jima Kaya. Czy uda się oddać ten klimat na ekranie? Juan Antonio Bayona, który wyreżyserował już „Sierociniec” i „Niemożliwe”, udowodnił, że potrafi budować nastrój za pomocą imponującej warstwy wizualnej. Można więc mieć nadzieję, że i tym razem poradzi sobie bez zarzutu.

Pierwszy przedsmak filmu w postaci 1,5 minutowego zwiastuna możecie zobaczyć poniżej:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film