„Dziewczyna z zespołu” ? autobiografia współzałożycielki Sonic Youth od 16 marca w księgarniach

10 marca 2016

dziewczyna-z-zespolu-premiera
16 marca do księgarń trafi autobiografia współzałożycielki legendarnego zespołu Sonic Youth i ikony nowojorskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. W opublikowanej nakładem wydawnictwa Czarne książce Kim Gordon opowiada o byciu matką, artystką, żoną, a przede wszystkim kobietą. „Dziewczyna z zespołu” ukaże się pod patronatem Booklips.pl.

Przez trzydzieści lat podstawę zespołu Sonic Youth stanowiła para Thurston Moore i Kim Gordon. Poznali się na początku lat 80., pobrali dwa lata po wydaniu debiutanckiej EP-ki. Jak wspomina po latach Kim, Thurston był nieobliczalny, a do tego towarzyski, co sprawiało, że trudno było się przy nim nudzić. Od samego początku uchodzili za wzór na muzycznej scenie alternatywnej, w środowisku, które nie sprzyja rodzinnemu szczęściu. Wspólnie żyli i tworzyli sztukę, nie zaprzedając się komercji i nie łagodząc swojego przekazu. Wiadomość o końcu ich małżeństwa gruchnęła w 2011 roku. Dla fanów Sonic Youth oznaczało to również koniec ubóstwianego zespołu.

„Para, o której wszyscy myśleli, że jest wspaniała, normalna i niezniszczalna, która dawała młodym muzykom nadzieję, że można przetrwać w szalonym rockandrollowym świecie, stała się kolejnym typowym przykładem związku, który zakończył się fiaskiem. Co za banał: kryzys wieku średniego, druga kobieta, podwójne życie” ? zauważa gorzko artystka.

Zamiast odpowiadać dziennikarzom wciąż na te same pytania dotyczące rozwodu i zaprzestania działalności zespołu, Kim postanowiła „wyciągnąć coś pozytywnego i konstruktywnego” z tego, co ją spotkało, i napisała książkę. „Uznałam, że to dobry moment, aby pokazać, jak dostałam się tam, gdzie teraz jestem” ? mówi. „Dziewczyna z zespołu” zaczyna się od pożegnalnego koncertu zespołu niedaleko S?o Paulo w Brazylii, gdzie w strugach deszczu Kim przeżywała jeden z najgorszych dni w swoim życiu. Ostatni występ jest dla artystki okazją do spojrzenia wstecz, na swoje życie, na powrót do czasów dzieciństwa. Opowiada o dorastaniu w Kalifornii w burzliwych latach 60. i 70., życiu w Nowym Jorku lat 80. i 90., a także o przeprowadzce na przedmieścia. Od początku Kim nie chciała, aby była to książka o Sonic Youth, jednak sam zespół i branża muzyczna zajmują w niej znaczące miejsce. Poznajemy m.in. kulisy powstawania najważniejszych albumów, inspiracje stojące za niektórymi utworami. W pierwszej kolejności jest to jednak książka o kobiecie, która musiała zmierzyć się ze zdradą i problemem nierównego traktowania w środowisku muzycznym. „Pisanie jest dla mnie dobrym sposobem, aby dowiedzieć się, co czuję i myślę o jakiejś sprawie” ? tłumaczy Gordon.

A co myśli o Courtney Love, Lanie Del Rey czy Williamie S. Burroughsie? Jak wspomina wspólne trasy z Nirvaną i Neilem Youngiem? Czym dla niej był Nowy Jork? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie z książki, która trafi do księgarń 16 marca. Autorem polskiego przekładu „Dziewczyny z zespołu” jest Andrzej Wojtasik.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi