5-11 lipca 2021 – najciekawsze premiery tygodnia poleca Booklips.pl

10 lipca 2021

Kolejna porcja wakacyjnych nowości wydawniczych. Zapraszamy na przegląd książek i komiksów, które ukazały się w sprzedaży w dniach od 5 do 11 lipca.

Geof Darrow „Kowboj z Szaolin. Pierwsza Podróż” | Opis wydawcy: Kowboj z Szaolin podąża brutalną ścieżką, mierząc się z rozmaitymi przeciwnikami. Są wśród nich wrogowie z przeszłości, którzy wciąż depczą mu po piętach: dranie z przyszłości, którzy już na niego czekają i ci z tu i teraz, którzy wkrótce odkryją, że zabicie Kowboja nie jest takie proste, jak im się wydawało.

Przedstawiamy pierwszą serię przygód Kowboja, wyróżnioną nagrodą Eisnera – po raz pierwszy po polsku w całej swej krwawej okazałości! Jest szybki, wściekły i lekko przy kości!

Alejandro Jodorowsky, Dongzi Liu „Królewska Krew tom 1: Świętokradcze Zaślubiny.” | Opis wydawcy: Kochacie historie Jodorowskiego? A może jesteście fanami „Gry o tron”? Kręcił Was Tolkien? Mamy więc dla Was kolejną opowieść w stylu fantasy, pełną okrutnych, żądnych krwi i chwały władców oraz gotowych na wszystko pretendentów do korony. Historię pełną pasji, miłości, ale i dzikiego seksu.

Alvar, spadkobierca korony, zdradzony przez swego kuzyna cudem ocalał. Odnaleziony przez tajemniczą kobietę, żyje w odległej kniei jak zwykły człek do momentu, aż przeznaczenie i okrutny los upomną się o niego…

Tak rozpoczyna się pierwszy tom mrocznej historii dziejącej się w średniowiecznej krainie. Po wielu latach, aby odzyskać tron, musi zapłacić straszliwą cenę, poślubiając własną córkę… Godna mitu historia o nieuchronności ludzkiego losu. O czuciach, które nami targają i które prowadzą nas do zguby.

Brian Azzarello, Eduardo Risso „Księżycówka tom 3: Rue Le Jour” | Opis wydawcy: Delia zrobi wszystko, aby wyzwolić ukochanego gangstera Lou Pirlo od klątwy wilkołaka. Szuka więc wsparcia u dwóch wiedźm, które domagają się za pomoc wysokiej zapłaty. Na szczęście jej wybranek to przedsiębiorczy człowiek, skłonny zapłacić każdą cenę. Kiedy się jednak okazuje, że Lou nie ma na sprzedaż nawet własnej duszy, a jego los zależy od kaprysu miejscowego kapłana voodoo, sprawy zaczynają się komplikować.

„Rue Le Jour” to fascynujący thriller rozgrywający się w lubieżnych kasynach Nowego Orleanu i na najmroczniejszych bagnach Luizjany!

Brian Azzarello oraz Eduardo Risso – duet nagrodzony Eisnerem za ich wspólne osiągnięcie, jakim była klasyczna już seria „100 Naboi” – kontynuują gangsterską opowieść z domieszką horroru.

Andrea Galli „Zabójca” | Opis wydawcy: Reporter „Corriere della Sera” Andrea Galli rekonstruuje historię Juliana Sinanaja, jednego z najbardziej niebezpiecznych zabójców w Europie, który – jak twierdzi – używał śmierci „do uporządkowania świata”. Schwytany w Albanii pod koniec obławy w 2018 roku, był wynajmowany przez przestępców, polityków, zwykłych obywateli i rosyjskie tajne służby, które nauczyły go „rzemiosła”.

„Zabójca” to mocny, wstrząsający reportaż, który portretuje fascynującą, ale jednocześnie przerażającą postać Juliana Sinanaja, a przy tym ujawnia kulisy globalnej polityki.

Jean-Claude Forest, Paul Gillon „Rozbitkowie czasu – Część 1” | Opis wydawcy: Klasyka europejskich opowieści graficznych! Seria, która wywarła ogromny wpływ na rozwój komiksu science fiction.

Pod koniec XX wieku ludzkość przeżywa wielki kryzys, wywołany przywleczoną z kosmosu zarazą. Aby nasz rodzaj mógł przetrwać, w przestrzeń zostają wysłane dwie kapsuły – jedna z mężczyzną, a druga z kobietą. Mają powrócić na Ziemię, kiedy warunki do życia i odnowienia gatunku okażą się sprzyjające dla człowieka.

Mija tysiąc lat. Kapsuła z mężczyzną zostaje ściągnięta na Ziemię przez nielicznych ludzi, którzy jeszcze ją zamieszkują. Obudzony po trwającym dziesięć wieków śnie Christopher musi odszukać swoją zaginioną w przestrzeni towarzyszkę, a potem uratować ludzkość przed wrogami z głębin kosmosu i niezwykłymi epidemiami.

Pierwszy tom zbiorczego wydania polskiego zawiera albumy: „Uśpiona gwiazda”, „Śmierć z przestworzy”, „Labirynty”, „Świat kanibali” i „Czuła chimera”.

Guy Gavriel Kay „Dzieci ziemi i nieba” | Opis wydawcy: W świecie Europy doby renesansu, przesyconym konfliktami i dramatami, na pograniczu, gdzie zderzają się ze sobą imperia i religie, ważą się losy świata…

Z Senjanu, cieszącego się złą sławą pirackiego miasteczka, wyrusza młoda kobieta, która szuka zemsty za utratę rodziny. Tej samej wiosny z bogatego państwa-miasta Seressy, słynącego ze swoich kanałów i laguny, wyprawiają się dwie bardzo różniące się od siebie osoby: młody malarz, który zmierza na niebezpieczny wschód, by na życzenie wielkiego kalifa namalować jego portret, a także obdarzona żywą inteligencją, powodowana gniewem kobieta udająca żonę lekarza, lecz wysłana przez Seressę w misji szpiegowskiej.

Statkiem handlowym, na którego pokładzie płyną, dowodzi posiadający wszelkie zalety młodszy syn z kupieckiej rodziny, targany wątpliwościami co do przeznaczonego mu życia. A jeszcze dalej na wschód pewien chłopiec szkoli się na żołnierza, by zdobyć chwałę w nieuchronnie zbliżającej się wojnie. Ich losy się splatają, a ich życie wisi na włosku, ponieważ kalif wysyła wielką armię, która ma zająć potężną fortecę, stanowiącą bramę do zachodniego świata…

John Wagner, Garth Ennis, Alan Grant, Mark Millar i in. „Sędzia Dredd – Kompletne Akta 18” | Opis wydawcy: Czas na wyroki z automatu! Mega-City One to pełna niebezpieczeństw metropolia przyszłości w której kwitnie przestępczość. Porządek utrzymują tutaj doświadczeni stróże prawa, będący sędziami, ławą przysięgłych i katami w jednej osobie. Najtwardszym z nich wszystkich jest Sędzia Dredd. On jest prawem.

W tym albumie Dredd musi uporać się między innymi z dawnym sędzią, który na własną rękę postanowił wymierzać sprawiedliwość, mordercą używającym ankiet, a nawet z zakochaną w nim na zabój kobietą. Dodatkowo na ulice Mega-City One trafiają robosędziowie, mający wspomóc przerzedzone formacje stróżów prawa. Tylko czy to na pewno dobry pomysł?

Ten trzymający w napięciu album zawiera historie napisane przez Johna Wagnera („Historia przemocy”), Gartha Ennisa („Kaznodzieja”, „Chłopaki”) i Marka Millara („Kick-Ass”), które narysowali m.in: Colin MacNeil („Sędzia Dredd – Ameryka”), Carlos Ezquerra („Pielgrzym”) czy John McCrea („Hitman”).

Lily King „Kochankowie i pisarze” | Opis wydawcy: Casey Peabody, zdruzgotana nagłą śmiercią matki, po kolejnym zawodzie miłosnym przybywa latem 1997 roku do Bostonu. Była cudownym dzieckiem golfa, studiowała literaturę, korzystała z prestiżowego stypendium, a teraz pracuje jako kelnerka i wynajmuje maleńki zapleśniały pokój, wygospodarowany w czyimś garażu. Jej korespondencja to głównie zaproszenia ślubne od dawnych koleżanek i pogróżki od windykatorów, którzy ścigają ją za niespłaconą pożyczkę studencką.

W wieku trzydziestu jeden lat Casey wciąż pozostaje wierna młodzieńczym marzeniom, z których wielu jej przyjaciół dawno zrezygnowało, wybierając stabilizację. Natomiast Casey pragnie wieść twórcze życie i bezkompromisowo do tego dąży, od sześciu lat nieustannie pracując nad powieścią.

Kiedy zakochuje się jednocześnie w dwóch bardzo różnych mężczyznach, jej życie jeszcze bardziej się komplikuje. Walka o spełnienie twórczych ambicji i pogodzenie sprzecznych wymagań sztuki i życia prowadzi do przełomowego kryzysu. Lily King z humorem śledzi zmagania Casey w decydującej fazie życia, tworząc zachwycający portret niezłomnej młodej artystki walczącej o siebie w nieprzyjaznym świecie.

Marzena Mróz-Bajon „Domy pisarzy” | Opis wydawcy: Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Anchiano, gdzie wciąż stoi dom wielkiego Leonarda da Vinci. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży”.

Ben Lerner „Topeka” | Opis wydawcy: Najczęściej komentowana amerykańska powieść ostatnich lat! Przenikliwy portret współczesnej rodziny. Opowieść o dojrzewaniu i szukaniu własnej drogi.

Adam Gordon jest uczniem ostatniej klasy liceum, miłośnikiem poezji i polityki. Często bierze udział w konkursach oratorskich i międzyszkolnych debatach, zostawiając konkurencję daleko w tyle. Jest też świetnym sportowcem i – niestety – pozerem, co czyni go wśród rówieśników prawdziwą gwiazdą.

Jego matka to znana pisarka i działaczka feministyczna. Ojciec, ekspert w pracy z trudną młodzieżą, ukształtowany przez traumę wywołaną wczesną śmiercią matki, nie potrafi dochować wierności żonie. Oboje pracują w klinice psychiatrycznej, która przyciąga pacjentów z całego świata.

Ich syn wyrasta na osobę konfliktową, niestabilną psychicznie i silnie przeżywającą losy swojego kraju. Zręcznie żonglując perspektywami i płaszczyznami czasowymi, Ben Lerner stworzył przenikliwy portret współczesnej rodziny oraz przemian kulturowych i społecznych ostatnich lat. Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych, ale historia ma wymiar uniwersalny. To opowieść o bolączkach dojrzewania, trudach poszukiwania tożsamości, próbach pogodzenia własnej wizji siebie z bieżącymi trendami i oczekiwaniami otoczenia.

Liam Brown „Skóra” | Opis wydawcy: Książka, w której serial „Black Mirror” spotyka się „Rokiem 1984” Orwella. Wciągający dystopijny thriller z elementami czarnego humoru o świecie, gdzie pocałunek to tylko x na monitorze.

Po wybuchu epidemii, która powoduje szybką i bolesną śmierć, naukowcy ze zdumieniem odkryli, że wirus tak bardzo osłabia odporność, że zagrażają nam najmniejsze drobinki skóry innych ludzi. Wszyscy są na wszystkich uczuleni. Nie możemy przebywać w jednym pomieszczeniu. Nie ma mowy o dotyku. Aby przetrwać, musimy poddać się całkowitej izolacji.

Tymczasem w życiu Angeli niewiele się zmieniło. Dalej pracuje przed komputerem od rana do nocy, dzieci siedzą pozamykane w swoich pokojach i porozumiewają się przez komunikatory. A jeśli chodzi o jej męża, cóż… Pod pewnymi względami ich małżeństwo też wygląda tak jak wcześniej. Ale pewnego dnia Angela zauważa tajemniczego mężczyznę spacerującego bez maski ani jakiejkolwiek innej ochrony. Wygląda, jakby można go było dotknąć bez żadnych konsekwencji…

Książka powstała wiosną 2019 roku. Rok później wybuchła pandemia COVID-19 i nauczyliśmy się żyć w izolacji od innych. Zaczął nas dziwić widok odsłoniętych twarzy na ulicy. „Skóra” przedstawia wizję przyszłości, która zdaje się niedorzeczna, ale jest przerażająco prawdopodobna. Liam Brown zmusza nas do zastanowienia się, co czyni nas ludźmi, i do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy kontakt fizyczny jest konieczny, aby się do kogoś zbliżyć.

Piotr Kępiński „Szczury z via Veneto” | Opis wydawcy: „Tu się nic nie zmienia od dwóch tysięcy lat. Plebejusze, patrycjusze, dziwki, księża. Rzym” – mówi jeden z bohaterów włoskiego serialu „Suburra”. Bo w Rzymie, jak w całych Włoszech, czas się zatrzymał. Turyści kroczą starożytnymi ścieżkami, szukając tego, co minione, mieszkańcy znają na pamięć sentencje Marka Aureliusza, a ulice są tak samo wąskie jak przed kilkuset laty. Tak samo niezmienne są też paradoksy: bieda sąsiaduje z bogactwem, zaśmiecone ulice z pałacami, siedziby kościelnych instytucji z lokalami przejętymi przez mafię, a pamięć o Pasolinim konkuruje z pamięcią o Duce. Jak poskładać tę mozaikę, by obraz Włoch był pełny?

Piotr Kępiński kreśli portret miejsca od wieków targanego namiętnościami. Łącząc czujność obserwatora z zaangażowaniem mieszkańca, opisuje kraj, który fascynuje go od lat. Spaceruje ulicami Rzymu i Sieny, odwiedza Materę i Cilento, opowiada o sardyńskich pragnieniach separatystycznych, osiedlach Romów i handlu narkotykami na rzymskich cmentarzach. Razem z nim odwiedzamy turyńskie wystawy, smakujemy sycylijskich pani, jedziemy rowerem wzdłuż Tybru i zaglądamy do wnętrz Watykanu.

„Szczury z Via Veneto” to erudycyjna opowieść o tym, że choć czasy błogiego la dolce vita dawno minęły, to Włochy wciąż przyciągają, pasjonują, nie dają o sobie zapomnieć.

Witold Gombrowicz „Varia tom 3” | Opis wydawcy: Tom trzeci variów zawiera wywiady z Gombrowiczem – i prasowe, i te, których udzielał rozgłośniom radiowym oraz stacjom telewizyjnym. Były wśród nich najważniejsze rozgłośnie zachodnioeuropejskie, nie było natomiast ani radia polskiego, ani telewizji polskiej – o czym stale warto pamiętać, czytając ataki na Gombrowicza ówczesnych peerelowskich propagandystów. Tu też znalazły się „listy” Gombrowicza – jednak nie korespondencja, lecz wypowiedzi programowe: a zatem manifesty, sprostowania i oświadczenia słane do rozmaitych redakcji, będące inną formą Gombrowiczowskiej działalności literackiej i publicystycznej. Jak pisze we wstępie prof. Włodzimierz Bolecki, list do ferdydurkistów jest tu metaforycznym uogólnieniem tego typu publikacji.

Louise Glück „Ararat” | Opis wydawcy: Louise Glück nie jest poetką, która myśli w kategoriach jednego, odrębnego wiersza, istniejącego niezależnie od innych – ona przeważnie komponuje cykle poetyckie, w których pojedyncze wiersze dopełniają się jak kamyki w mozaice. Wiersze w „Araracie” mają narracyjną ciągłość, układają się w opowieść o rodzinie – mówi o prezentowanym tomie Krystyna Dąbrowska.

„Ararat” to pierwsze spotkanie polskiego czytelnika z twórczością amerykańskiej noblistki. Louise Glück – poetka i eseistka, laureatka wielu prestiżowych nagród (w tym Nagrody Pulitzera i amerykańskiej National Book Award) oraz literackiej Nagrody Nobla w roku 2020, writer in residence i wykładowczyni na Yale University – jest pierwszą poetką nagrodzoną przez Akademię od czasu Wisławy Szymborskiej (1996) i 16. kobietą wyróżnioną literackim Noblem. Akademia nagrodziła ją za „niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie”.

Laura McHugh „Rezydencja” | Opis wydawcy: Czy można uwolnić się od mroku przeszłości?
Arrowood jest najwspanialszą spośród wszystkich rezydencji stojących nad brzegiem Missisipi w południowej części stanu Iowa. Kryje jednak tajemnicę, której nigdy nie rozwikłano: zaginięcie przed dwudziestu laty dwóch bliźniaczek, którymi opiekowała się wtedy ich starsza siostra, Arden. Arrowoodowie po zaginięciu córek się rozwodzą i opuszczają wielki dom, który od pokoleń był siedzibą rodu. Życie Arden także się rozpada: nie potrafi skończyć pracy magisterskiej i wplątuje się w niefortunny romans, który fatalnie się kończy. Arden wciąż ma nadzieję, że jej siostry nadal żyją… Gdy po śmierci ojca otrzymuje w spadku Arrowood, wraca do domu dzieciństwa, zdeterminowana, by odkryć, co naprawdę przydarzyło się jej siostrom tamtego tragicznego lata.

Powrót Arden do Keokuka – oraz okrytego obecnie złą sławą domu noszącego jej nazwisko – mieszkańcy witają z ciekawością. Serdecznie przyjmuje ją dawny sąsiad i jej pierwsza miłość, Ben Ferris, którego rodzina – z czego Arden zaczyna zdawać sobie sprawę – wie więcej o Arrowoodach, niż można by przypuszczać. Przy pomocy młodego detektywa amatora Arden odszukuje człowieka będącego głównym podejrzanym o porwanie. Ale dom i miasteczko dobrze kryją swoje tajemnice – a prawda, gdy Arden ją odkrywa, okazuje się bardziej druzgocząca, niż mogła sobie wyobrazić.

„Rezydencja” to mocna i ekscytująca powieść, w której nic nie jest takie, jak się pierwotnie wydawało…

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi