Nowy gatunek pająka nazwany na cześć Neila Gaimana. Oto Ummidia neilgaimani

9 lipca 2021

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis nadali nazwy 33 nowym gatunkom pająka zapadniowego, które odkryto w Ameryce Północnej i Południowej. Jeden z nich otrzymał nazwę Ummidia neilgaimani na część pisarza Neila Gaimana.

Są dwa powody, dla których to właśnie autor „Amerykańskich bogów” i „Sandmana” dał nazwę jednemu z nowych gatunków. Po pierwsze współautorka badań, dr Rebecca Godwin, bardzo ceni sobie jego twórczość, w której zresztą pojawiają się pająki (najsłynniejszy to afrykański bóg-pająk Anansi). Po drugie i najważniejsze – nawiązywanie do znanych osobistości ma zwrócić uwagę społeczeństwa na mało znane pająki z rodzaju Ummidia.

„Myślę, że wszystko, co możemy zrobić, aby zwiększyć zainteresowanie ludzi otaczającą ich różnorodnością, jest warte zachodu. Nadawanie gatunkom nazw, które ludzie rozpoznają i które mają dla nich istotne znaczenie, to jeden ze sposobów, by to czynić” – powiedziała dr Godwin.

Pochodzący z hrabstwa Roanoke w stanie Wirginia (USA) nowy gatunek Ummidia neilgaimani zalicza się do pająków z rodzaju Ummidia, które bywają nazywane klapkowymi lub zapadniowymi. Różnią się one od większości znanych nam pająków tym, że nie używają jedwabnych nici do tkania sieci. Zamiast tego żyją w norach wyłożonych jedwabiem i zamykanych od góry czymś na kształt klapki lub zapadni.

Samiec Ummidia neilgaimani.

Pająki z rodzaju Ummidia są bardzo rozpowszechnione, ale z racji tego, że większość życia spędzają pod ziemią, ludzie rzadko je spotykają. Samice przebywają w norach całe życie (które może trwać dziesiątki lat). Kiedy samiec pająka dorośnie (ma od 5 do 7 lat), wtedy opuszcza matkę i wyrusza na poszukiwanie samicy, z którą utworzy własną norę. To właśnie wtedy ludzie mają sposobność zobaczyć te okazy.

„Nieustannie jestem pod wrażeniem tego, jak mało wiemy o tym, co żyje z nami na tej planecie. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy, że dzielą przestrzeń z tymi stworzeniami dosłownie pod swoimi stopami” – zauważa dr Rebecca Godwin. „Biorąc pod uwagę fakt, że te pająki mają zwykle bardzo ograniczone zasięgi i bardzo małe rozproszenie, całe gatunki mogą zniknąć i nawet nie będziemy wiedzieli, że one były. To łamie serce. Dokumentowanie różnorodności grup, takich jak Ummidia, daje nam wiedzę, której potrzebujemy, aby docenić i chronić bogactwo i różnorodność życia, które nas otacza” – dodaje badaczka.

Oprócz Neila Gaimana badacze uhonorowali również piosenkarzy Petera Gabriela i Brandi Carlile. Pająki otrzymały też nazwy od mniej znanych postaci historycznych, jak Bessie Coleman (1892-1926), pierwsza Afroamerykanka, która otrzymała międzynarodową licencję pilota.

Ummidia neilgaimani nie jest pierwszym pająkiem nazwanym na cześć Neila Gaimana. W styczniu 2021 roku pisarz pochwalił się, że taki sam zaszczyt spotkał go już ze strony naukowców, którzy odkryli w Veracruz w Meksyku białawego, prawie przezroczystego pająka z rodziny osnuwikowatych, którego nazwano Selenyphantes gaimani.

[am]
fot. (1) BBC Scotland, (2) ZooKeys

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy