Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska laureatkami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za 2019 i 2020 rok

11 lipca 2021

W sobotę na uroczystej gali w Pałacu Potockich w Krakowie, w trakcie Festiwalu Miłosza, ogłoszono laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Anna Adamowicz i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska otrzymały po 50 tysięcy złotych oraz statuetkę, pozostali nominowani dostali po 4 tysiące złotych.

Z powodu pandemii koronawirusa Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 nie została przyznana w ubiegłym roku, a kwotę przeznaczoną dla potencjalnego laureata rozdysponowano w formie zapomogi dla ludzi pióra.
Postanowiono jednak nie rezygnować z wyróżnienia za 2019 rok i w tym roku wręczyć dwie nagrody. Zwyczajową nagrodę wynoszącą 100 tysięcy złotych podzielono po 50 tysięcy między laureatów za 2019 i 2020 rok.

Jak poinformowano na gali, w ubiegłym roku na adres kapituły dotarło 269 książek, z których dokonano wstępnej selekcji 47 tytułów. Na tym etapie jurorzy przerwali prace. W tym roku spłynęły 252 tomy poetyckie, z których wybrano 41. W maju kapituła nominowała po 5 książek z każdego roku, spośród których teraz wyłoniono laureatki.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 przyznano Annie Adamowicz za tom „Animalia” wydany przez Biuro Literackie. W swych wierszach autorka nie ma najlepszego zdania o gatunku ludzkim, który bezmyślnie niszczy własną planetę, kolonizuje kosmos, krzywdzi inne istoty i dławi się własnym konsumpcjonizmem. Jej tom nie jest jednak pompatyczną i łatwą deklaracją: „Oskarżam!”, ale rozpisaną na wiersze analizą procesów biologicznych, ekologicznych, społecznych i kulturowych, które mogą skazać ludzkość i świat na zagładę, ale mogą też stać się dla nas ocaleniem.

„Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym osiągnięciu poetyckim” – czytał w laudacji prof. Wojciech Ligęza, przewodniczący kapituły nagrody za 2019 rok.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom „Rośliny mięsożerne” wydany przez Instytut Mikołowski. Prezentowane wiersze to współczesna, pozornie antydydaktyczna opowieść o codziennej krzątaninie. Jak podkreślała kapituła, tom ten stawia najważniejsze pytania o sens i wartość immanentną bytu i bycia kobietą w świecie.

„Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii 'siebie’ i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim 'ja'” – zauważyła w laudacji prof. Dorota Walczak-Delanois, przewodnicząca kapituły nagrody za rok 2020.

Wyboru laureatek dokonała kapituła w składzie: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Xavier Farré (Hiszpania), Wojciech Ligęza (Polska), Antonia Lloyd-Jones (Wielka Brytania), Karol Maliszewski (Polska), Alina Świeściak (Polska) i Dorota Walczak-Delanois (Polska, Belgia).

Poniżej możecie obejrzeć materiał filmowy z gali:

Gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2021

Fundacja Wisławy Szymborskiej ma zaszczyt zaprosić na transmisję gali wręczenia Nagrody
imienia Poetki w sobotę 10 lipca o godz. 20:00.

W 2021 roku Nagroda zostanie przyznana po raz ósmy i dziewiąty.

Szczegółowe informacje o Nagrodzie na stronie: nagrodaszymborskiej.pl

Opublikowany przez Nagroda im. Wisławy Szymborskiej Środa, 7 lipca 2021

 
[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy